23.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Chp’den Doğanşehir Belediyesi’ne Suç Duyurusu

Chp’den Doğanşehir Belediyesi’ne Suç  Duyurusu

CHP’DEN DOĞANŞEHİR BELEDİYESİ’NE SUÇ DUYURUSU

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Doğanşehir İlçe Başkanı Kenan Erdem ve Doğanşehir Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Doğanşehir Adliyesine giderek Doğanşehir Belediyesi hakkında ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ve belediyeyi zarara uğratma gerekçesiyle suç duyurusunda bulundular.

Kiraz, “Derdimiz Doğanşehir belediyesine zarar vermek değil, bir derdimiz var o da Doğanşehirlilerin hakkını, hukukunu korumaktır.”

Doğanşehir ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat İnan, “Doğanşehir belediyesinde yapılan usulsüzlükler ve yanlışlıklardan kaynaklı olarak Doğanşehir Adliyesi’ne suç belediye hakkında suç duyurusunda bulunmak için geldik. İl başkanım, ilçe başkanım, meclis üyeleri ve parti yöneticileri ile birlikte Doğanşehirlilerin hakkını savunmak için buradayız. Bu ilk de değil son da olmayacak. Doğanşehirlilerin hakkını her zaman savunmaya devam edeceğiz.”

Doğanşehir İlçe Başkanı Kenan Erdem, “Belediye Meclis Üyemiz Murat İnan’ın bu sene denetleme raporunda bize sunmuş olduğu bazı aksaklıklar, özellikle ihalede usulsüzlükleri gördük. İl başkanımız, meclis üyelerimiz ve ilçe örgütlerimizle bu durum hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliyeye geldik. Dosyayı sümen altı yaptırmayacağız. Her zaman bu konunun takipçisi olacağız.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “İlçe başkanımız ve belediye meclis üyelerimizle birlikte Doğanşehir Adliyesindeyiz. Daha önce hem denetleme komisyonunda yer alarak gerekli raporlamayı yaparak bize bu konuda yol çizen, öngörümüzü sağlayan başta Doğanşehir ve Büyükşehir Meclis Üyemiz Murat İnan olmak üzere ona destek veren bütün belediye meclisindeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Daha önce de gündeme getirmiştik, suç duyurusunda bulunacağımızı da ifade etmiştik. Arkadaşlarımız hazırlık sürecini tamamladılar, bugün suç duyurusunda bulunduk. Burada tespit ettiğimiz durumlar şunlar; ihaleye fesat karıştırma var, belediye başkan yardımcısına peşkeş çekilmiş, onun kardeşine verilmiş bir arsadan söz ediyoruz.  Dört kişi ihaleye giriyor ama en yüksek teklif olan 1 milyon 750 bin lirayı veren kişiye ihale veriliyor. İhale şartnamesinde 15 gün içerisinde şartlar yerine getirilmezse ihale iptal edilir yazıyor. 15 gün içerisinde paranın tamamı ödenmediği halde tapu veriliyor. Daha önce de söyledik bu tapu kimsenin babasının malı değil. İhale iptal edilmeyerek zorlama bir yöntemle belediye başkan yardımcısının kardeşine ihaleyi vermek de ihaleye fesat karıştırmaktır.

Sadece bununla ilgili değil suç duyurumuz, doğrudan mal alımlarının çok olduğu, teklif usullerinin hiç gündeme getirilmediği, mal almalarında hep aynı firmalardan yapıldığı, atıl araçlara sigorta yapıldığı, sigortanın her yıl aynı şirket tarafından yapıldığına dair önemli tespitlerimiz var. Hiç kullanılmayan araçların sigortasının yapıldığı ve bunda da belediyenin zarara uğratıldığı noktasında da tespitlerimiz var.

Bir şirket için kullanılmış olan 1 milyon 800 bin lira bir para var. Bunun sadece 600 bin lirası şirkete aktarılmış ama 1 milyon 200 bin liranın karşılığında da sadece 190 bin lira faiz ödenmiş. Dolayısıyla burada da belediyenin görevini kötüye kullanması var. Belediye kaynaklarını yanlış kullanması var. Doğanşehir Belediyesinde devlet memuru sıfatıyla çalışan, maaşını belediyeden alan ama büyükşehir belediyesine hizmet eden, hiç ihtiyaç olmadığı halde orada çalışan memurlar var. Bütün bu konularla alakalı arkadaşlarımız ayrıntılı bir suç duyurusu hazırladı.

Biz iki yıl önce belediye başkanlığı seçimlerinde Doğanşehirlilere bir söz verdik. Eğer belediyeyi bize verirseniz belediyeyi en şeffaf şekilde yöneteceğiz, eğer belediyeyi vermezseniz bize muhalefet görevini verirseniz de her şeyi objektif olması noktasında çabalarımızı sürdüreceğiz. Bunu her Doğanşehirli için yapacağız. Bu bizim boynumuzun borcu. Derdimiz Doğanşehir belediyesine zarar vermek değil, bir derdimiz var Doğanşehirlilerin hakkını, hukukunu korumak. Arkadaşlarımızla birlikte iyi yapılan her şeyin yanında olacağımız gibi haksız, hukuksuz, kötü yapılan her şeyin de karşısında bugün olduğu gibi olmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın