17.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Esnaflar iş yerlerini açamıyor, açsalar bile para kazanamıyorlar

Esnaflar iş yerlerini açamıyor, açsalar bile para kazanamıyorlar

Masraf çok, destek yok”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, bir yıldır pandemiyle mücadele kapsamında esnafın büyük bir kısmının kepenk kapattığını ve birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını ifade ederek, “Esnaflar iş yerlerini açamıyor, açsalar bile para kazanamıyorlar, ciro yapamıyorlar, evlerine ekmek götüremez duruma geldi. AKP hükümeti müjde üstüne müjde açıklarken, esnaf her geçen gün daha da mağdur oluyor” dedi.

İl Başkanı Kiraz, CHP Malatya İl Örgütü, Yeşilyurt ve Battalgazi İlçe Örgütleri, Kadın ve Gençlik Kolları ile birlikte Malatya’nın bütün esnafını ziyaret ederek, Genel Merkez ve İşçi Sendikaları, Esnaf, Sanatkâr ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde başlatılan kampanyayı sürdürdüklerini belirtti.

İşçi Sendikaları, Esnaf, Sanatkâr ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından yürütülen kampanya çerçevesinde basılan “Masraf Çok Destek Yok” başlıklı broşürleri esnafa dağıttıklarını kaydeden Kiraz, “CHP olarak çözüm önerilerini anlatıyoruz. Bu hafta içerisinde Malatya’da bulunan bütün esnafları ziyaret edeceğiz. Önümüzdeki hafta diğer ilçelerimizde ilçe örgütlerimizle birlikte hem esnaf ziyareti gerçekleştirip hem de broşürlerimizi dağıtacağız. Esnafın çektiği sıkıntıları dinleyerek onlara çözüm üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir yıldır pandemiyle mücadele kapsamında birçok esnaf kesiminin iş yerlerini kapattığını dile getiren Kiraz, açıklamasını şöyle sürdürdü. “Esnaf işyerlerini açamıyor, açsalar bile para kazanamıyorlar, ciro yapamıyorlar, evlerine ekmek götüremez duruma geldiler. Sadece esnaf değil işçilerde çok mağdur. Çalıştıkları iş yerleri kapandığı için maaş alamayan işçiler de aç durumda. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor durumdayız.”

İl Başkanı Kiraz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandemi döneminde esnafın yanında olduklarını ve sorunlarını dinleyerek, hükümete çözüm önerilerini sunduklarını ifade ederek, “Biz bu pandemi sürecinde hep çağrı yaptık; “Esnafa destek olun, esnaflar aç” dedik. Gittiğimiz her esnaftan hep aynı şeyi duyduk; “Masraf çok, destek yok” diyorlar. Esnafın bu halini kimse umursamıyor, bir yıldır neyle geçindikleri ile kimse ilgilenmiyor” ifadelerine yer verdi.

Esnafın bu süreçte birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını ve işyerlerini tamamıyla kapatma noktasına geldiklerini kaydeden Kiraz, “Son dönemde açıklanan kira desteklerine başvuru yapan esnafın başvuruları ret ile sonuçlanıyor. Devletin sunduğu şartlar uygulanamaz olduğu görülüyor. Acil bir şekilde sözde değil özde destek verilmezse esnafların tamamı kepenk kapatacak ve herkes açlığa mahkum olacak” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın