21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Gelinliğin 100 yıllık evrimi

Gelinliğin 100 yıllık evrimi

100 yıl boyunca tercih edilen gelinlik modelleri…

Her kadının rüyası olan gelinliklerin yıllar içindeki değişimi görülmeye değer. 

1916

10’lu yıllarda gelinliğin önüne geçecek kadar büyük çiçekler tercih edilmiş. Çiçek detayı öyle çok sevilmiş ki duvakta da kullanılmış.

1926

Her ne kadar kabarık olmasa da dantel ve işlemelere yer yerilmiş. Etek boyu kısa modeller tercih edilirken yerlerde sürünen upuzun duvaklar tercih edilmiş.

1936

20’li yılların şatafatından sıkılan moda tasarımcıları 30’lu yıllara dümdüz gelinliklerle giriş yapmışlar. Ekstra hiçbir detayı bulunmayan gelinlik modelinde uzunca kuyruk kullanılmış, abartıyı da çiçekten yana kullanmışlar.

1946

Bu yıllarda dekolteli gelinlikler kullanılıyor. Doğal makyaja önem verilirken duvak seçimi dantelden yana oluyor.

1956

Etek boyu kısa, fiyonklu ve eldivenli modeller 50’lerde çok kullanılırken puantiye de gelinliklerde sıklıkla yer aldı.

1966

Nebahat Çehre 60’lı yılların gelini. Gelinliğin kumaşında kabartmalı işlemeler yer alırken kabarık duvağı da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Eldivenler yine bu yıllarda kullanılan aksesuarlardan.

1976

Kumaş üzerine kabartmalı işlemeler bu yıllarda da tercih ediliyor. Gelinlikte hiç dekolte yer almıyor. Saç ve makyajda da doğallık dikkat çekiyor.

1986

80’ler hepimizin bildiği gibi modanın en abartlı yılları. Kullanılan aksesuarlardan saç modellerine kadar en büyüğü en gösterişlisi tercih edilmiş. Kabarık kol detayları, devasa gelin taçları bu yıllarda çok kullanılıyor. Gelinlik kumaşları taşlı, desenli ve saten kumaşlardan tercih ediliyor. 

1996

Arzum Onan 90’ların gelinlerinden. 80’lerin abartsından tamamen uzak, en en en sade gelinliği tercih etmiş! Doğru da yapmış. Üzerinden 20 sene de geçse hep beğenilecek bi tarz gelinlik seçimi. 90’larda saça duvakla birlikte çiçekli tokalar takmak çok modaydı. Gelin taçı bu dönemde popüler değildi. Arzum Onan’da tercihini tokadan yana kullananlardan. 

2006

90’ların ipli gelinlikleri straplez gelinliğin habercisiydi. Ebru Şallı’da tercihini straplez gelinlikten yana kullanıyor. Parıltılı işlemeler gelinliği sadelikten uzaklaştırıp şık detaylar haline getiriyor. İnci; dönemin en çok tercih edilen aksesuarlarından olduğu için Ebru Şallı’da straplez gelinliğine dört sıra halinde tasma olarak kullanmayı tercih etmiş. 

2016

Sinem Kobal bu yılın en şık gelinlerinden. Dantel detayları olsun saç modeli olsun oldukça zarif görünüme sahip. Bu yıl kabarık gelinliklerin yerine uzun kuyruklu elbise gibi olan modeller tercih ediliyor. Saç modellerinde de topuz yerine iri maşayla yapılmış dalgalar yer alıyor. Aynı zamanda örgülerde dalgalara eşlik ediyor. Gelinlik modellerinde genelde sırt dekoltesi mevcutken zaman zamanda göğüs dekoltesine yer verildi. Makyajda nude tonları seçen Sinem Kobal, 2016 yılını temsil eden en şık gelin.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın