27.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Hilterapide Yüzde 90 Başarı

Hilterapide Yüzde 90 Başarı

Hilterapi(Yüksek enerjili lazer) tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Gözde Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Gökhan KALI, bu tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerine oranla daha etkili bir tedavi yöntemi olduğunu ve yüzde 90 başarı sağlandığını ifade etti.

Kalı, Hilterapinin soğuk lazerlerden daha güçlü ve etkili olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Hilterapi 1990’lı yılların başında yüksek yoğunluklu lazer ışınlarının terapatik etkileri keşfedilmiş ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaya başlamıştır.1064 nm dalga boyunda ve Nd:YAG diye adlandırılan  bir, kaynak yapısına sahiptir. Soğuk lazerlerle, oranla 50 kat daha güçlüdür ve yaklaşık 12 santimetre doku  derinliğine kadar etki gösterir.Hilterapi, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onay almış etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.Düşük ve orta düzeyli lazerlerin aksine, yüksek enerjili lazer hızlı ve etkili bir tedavi sağlar ve yaklaşık yüzde90 civarında bir başarıya sahiptir.”

Hilterapi tedavi yönteminin tamamen ağrısız  bir yöntem olduğunu belirten Kalı, “HİLT, uygulanan bölgedeki dokuların derin bölgelerine ulaşarak o bölgedeki kan dolaşımını arttırır, ödemi azaltır, iyileşmeyi sağlayacak hücreleri aktifleştirerek yıpranmış ve travmaya uğramış dokuyu tamir eder. Yüksek yoğunluklu lazer (HİLT) dolaşımı arttırıcı, iyileşmeyi hızlandırıcı özelliği sayesinde ağrıyı çok belirgin şekilde ortadan kaldırır. Tamamen ağrısız ve zararsız olan bu tedavi yöntemi sırasında hasta uygulanan bölgede hafif bir ısı artışı hisseder” şeklinde konuştu.

Kalı ,bu tedavi yönteminin özellikle günlük yaşamı olumsuz etkileyen akut-kronik ağrılara yönelik olduğunu dile getirerek; boyun, sırt ve bel ağrıları başta olmak üzere Kas – Tendon yaralanmaları,Boyun ve bel fıtıkları, Kas romatizması (FİBROMİYALJİ),Tetik nokta ağrıları, Tenisçi ve golfçü dirseği,Diz ve kalça kireçlenmeleri,Eklem hastalıkları,Omurga rahatsızları,Sinir sıkışmaları gibi rahatsızlıkları tedavi ettiklerini söyledi.

Lazer tedavisi sırasında mutlaka gözlük takılması gerektiğine dikkat çeken Kalı, “ Lazeri uygulayan Fizyoterapist ve hasta mutlaka gözlük kullanmalı ve kıyafet üzerinden uygulama yapılmamalıdır. Romatizma Hastalıkların aktif dönemlerinde, kanser hastalarında ve gebelerde uygulanmamalıdır. Ayrıca dövmeli bölge üzerine uygulama yapılmamalıdır” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın