17.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

 Kiraz, “Depremzede Çadırda, Belediye Başkanı Villa Derdinde.” CHP Heyeti Depremzedelerin Derdini Dinledi.

 Kiraz, “Depremzede Çadırda, Belediye Başkanı Villa Derdinde.” CHP Heyeti Depremzedelerin Derdini Dinledi.

CHP Heyeti Depremzedelerin Derdini Dinledi.

 Kiraz, “Depremzede Çadırda, Belediye Başkanı Villa Derdinde.”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Battalgazi ilçesinde yüzlerce depremzede kışa çadır ve konteynerda girmeye hazırlanırken belediye başkanı yapacağı villaların projesiyle uğraşıyor. Halktan kopukluk bu olsa gerek.” Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve yönetim kurulu üyeleri 24 Ocak depreminde etkilenen Battalgazi ilçesine bağlı Kapıkaya Mahallesinde çevre mahallelerin muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelerek sıkıntıları dinledi.

Depremin üzerinden yaklaşık 10 aylık bir zaman geçtiğini belirten İl Başkanı Enver Kiraz, “Kış ayları tekrar kendisini göstermeye başladı. Depremden sonra bu bölgede neler yapıldığını görmek için ziyaret gerçekleştiriyoruz. Gittiğimiz her yerde vatandaşın en büyük ihtiyacının konut olduğunu gördük. Ancak depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen henüz mahallelerde bir tek konut yapılıp teslim edilmediğini görüyoruz.  Doğanyol, Pütürge ve Kale’de de bu tablo aynı. Battalgazi’nin Kapıkaya mahallesinde de aynı. Tek bir kazma bile çakılmamış. Binlerce depremzede kışa bu şartlarda giriyor. Konteynırlarda, çadırlarda, yağmurda, çamurda bir mücadele başlıyor.” İfadelerini kullandı.

Kiraz, konuşmasının devamında “En son yaşadığımız İzmir depreminden sonra yetkililer Malatya ve Elazığ deneyimlerimizi İzmir’de de uygulayacağız” dediler. Biz “Eyvah!” dedik. Malatya’yı yaktılar, İzmir’i de yakacaklar. Demek ki İzmir’de de bir yıl hiçbir şey yapılmayacak. İnsanlar aylarca konutsuz yaşamaya devam edecek. Buradan bir kez daha tüm İzmir’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Gelip ilçeleri dolaşıp şu kadar konut yapacağız diyerek resim verip gitmekten başka yaptıkları bir şey yok. Kapıkaya’da deprem yaralarının sarılmadığını görüyoruz. Pek çok mahallede hasar tespiti yapıldı. Ağır hasarlı yıkılması gereken birçok bina sonradan ağır hasarlıktan çıkarıldı.  Kapıkaya’da deprem sonrası 16 binaya ağır hasarlı raporu verilmiş ama bugün sadece 4 bina ağır hasarlı kalmış.” Dedi.

“Deprem sonrası vatandaşların evlerini yıkılan bölgeye yakın bir yerde yapılıp teslim edilmesini istemiştik.” Diyen Enver Kiraz, “Vatandaştan da tek kuruş istemeyin demiştik.  Ama onlar başka yerde evi var diye hak sahibi yapılmayan yüzlerce depremzede var. 2003 – 2005 depremlerinde vatandaşlara ev sağlanış ama o evlerinde bir faydası yok. Evler için bir fiyat belirlenmiş ama köylülerin bu fiyatı ödeme güçleri yok. Toki yapıyor parasını istiyor. Kapıkaya mahallesindeki depremzedeye Gelinciktepe’de ev verelim diyorlar. Üretici orada ne ile geçimini sağlayacak. Evlerin aylık taksitini ne ile ödeyecek? Tarlası, hayvanı, bahçesi Kapıkaya’da evi Gelinciktepe’de. Böyle bir çarpıklık olur mu? Bu evler mutlaka kendi bahçesinde yıkılan evinin yerinde yapılması lazım. Deprem yardımı konusunda da ciddi sıkıntılar var. 10 ay için kira desteği olarak 3 bin TL kira desteği verilen vatandaşlarımız var. İnsanlarla dalga geçiyorlar.” Şeklinde konuştu.

Kiraz, “Battalgazi’de insanlar yıkılmış evlerinde kışı nasıl geçireceklerini düşünürken Battalgazi Belediye Başkanı ise villa yapmak peşinde. Vatandaş açlık ve sefalet ile boğuşuyor, kendisi villa projeleri ile ilgileniyor. Barajdaki gemi gezisi seferiyle ilgileniyor. İlgilendikleri projelerin halkla yakından uzaktan bağlantısı yok. Halktan haberleri yok. Halkın yaşadığı çileden haberleri yok.” Dedi.

Kiraz’ın konuşmasının ardından Kapıkaya Mahallesi sakinleri de yaşadıkları sıkıntılar anlatarak yetkililerden yardım istediler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın