22.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kernek Külliyesi’nde açtığı Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu ile hem meslek edindirmeyi hem de hasta ve yaşlı yakınlarına daha iyi bakabilmeyi amaçlıyor.

Kurs, Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde veriliyor ve 1,5 ay sürüyor. Kurs sonunda kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor.

Kurs öğretmeni Sena Nur Zeyveli, “Hasta ve yaşlı bakımlarının nasıl yapılacağını uygulamalı olarak gösteriyoruz. Profesyonel bir şekilde ilk yardımın, hasta bakımının nasıl olacağını öğretiyoruz. Kursumuzda eğitim süresi 1,5 aydır. Kurs sonunda kursiyerlerimize sertifika veriyoruz. Bu sertifika ile hastanelerde, huzurevlerinde iş imkânı bulabilirler” dedi.

Kursiyer Sevda Yücel, “Derslerimizi uygulamalı olarak yapıyoruz. Hocalarımız çok değerli insanlar. İnşallah sertifikalarımızı da alacağız. İnşallah hem evde, hem hastanede, hem huzurevlerinde yaşlılarımıza fayda sağlarız” dedi.

Kursiyer Seçil Aslantaş ise, “Kursu bitirdikten sonra sadece maddi boyutu değil, manevi boyutu da bizim için önemli olacak. Kurs hocamız, kursun başlangıcında işin özellikle manevi tarafına vurgu yaptı. Hem teorik hem de uygulamalı olarak bu kursu arkadaşlarımızla birlikte tamamlayacağız. 1,5 ay sonunda sertifikalarımızı alacağız. Sertifikalarımızla birlikte huzurevi ve hastane gibi yerlere çalışmak için iş başvurusunda bulunabiliriz. Ancak biz daha çok bakıma muhtaç insanlar için manevi yöne değer veriyoruz. Umarım hocalarımızla birlikte kursumuzu verimli bir şekilde tamamlarız” dedi.

Kadın Aile ve Gençlik Spor Hizmetleri Şube Müdürü Hilal Küçük, “Kursumuz sabah ve öğleden sonra olmak üzere yarım gün şeklindedir. Eğitimlerimiz uygulamalı, cansız mankenler üzerinde işlem yapabiliyorlar. Alt değiştirmeden ilk yardıma kadar tüm eğitimler uygulamalı olarak veriliyor. Anlatımla, pratik çok farklı olduğu için kursu uygulamalı olarak UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) desteği ile projeyi başlattık” dedi.

Kadın Aile ve Gençlik Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü olarak UNDP’den aldığımız hibelerle kuaförlük, protez tırnak, bilgisayar işletmenliği ile hasta ve yaşlı bakım kursumuzu açtık. Projelerimizin devamlılığını esas alıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’da yaşayan tüm vatandaşlarımızın, her yaştan bireyin ihtiyaçlarına yönelik projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda açtığımız Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu ile hem meslek edindirmeyi hem de hasta ve yaşlı yakınlarına daha iyi bakabilmeyi amaçlıyoruz. Kursumuza katılan tüm vatandaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın