17.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya Emniyet Müdürlüğü 2019 Yılı Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler

Malatya Emniyet Müdürlüğü 2019 Yılı Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler

İl Emniyet Müdürlüğü olarak Malatya halkımızın huzur ve güvenliği kamu düzenin sağlanması, suç ve suçlularla etkin mücadele kapsamında, TEM Şube Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerimiz tarafından 2019 Yılı Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda;

 

TEM VE KOM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE

-FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün ilimizdeki yapılanmasına yönelik yapılan çalışmalarda; (39) şahıs hakkında işlem yapılmış; bunlardan (6) şahıs tutuklanmış, (20) şahıs hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmış, (11) şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmış, (2) şahıs ise firari olarak aranmaktadır.

-Ayrıca FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak farklı illerin soruşturmaları kapsamında il dışından gelen  talimat evrakları doğrultusunda (29) şüpheli hakkında işlem yapılmış, bunlardan (13) şüpheli yakalanarak talimat iline teslim edilmiş, (6) şüpheli ifadelerinin ardından serbest bırakılmış, (10) şüpheli ise firari olarak aranmaktadır.

-FETÖ/PDY Terör Örgütüne üye olmak suçundan aranması bulunan (1) şüpheli sahte kimlikle yakalanmış, adli makamlara sevk edilen şüpheli mahkemece tutuklanmıştır.

-PKK/KCK Terör Örgütüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında (1) şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan işlem yapılmış olup şahıs firari olarak aranmaktadır

-DEAŞ Terör Örgütüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında (1) şüpheli hakkında işlem yapılmış şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır.

Kaçakçılık ve Mali Suçlara Yönelik Yapılan Çalışmalarda;

 

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlamasıyla (16) şüpheli hakkında işlem yapılmış ve bu şüphelilerden (12) şahıs mahkemece tutuklanmış, (3) şahıs hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmış, (1) şahıs ise firari olarak aranmaktadır. Şüphelilerin yapılan aramalarında ise (6 adet tabanca), (3 adet av tüfeği), (6 adet şarjör), (288 adet tabanca mermisi), (13 adet av tüfeği kartuşu) ve (3 adet kesici alet) ele geçirilmiştir.

  

6136 sayılı kanun kapsamında (1) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheli şahıstan (1 adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancaya ait 30 adet mermi) ele geçirilmiştir.

 

5607 Sayılı Kanun Kapsamında (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüphelilerden; (1930 paket gümrük kaçağı sigara) ve (93 adet parfüm) ele geçirilmiştir.

-2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheli şahıslardan (1 adet Osmanlı dönemine ait mezar başlığı) ele geçirilmiştir.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE  

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında TCK’nın 188/3. (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak) ve TCK’nın 191. maddesinden (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) suçlarından ilimiz genelinde yapılan çalışmalarda;

Toplam (29) operasyon gerçekleştirilmiş, yapılan çalışmalarda (56) şahıs gözaltına alınmıştır. Bu şahıslardan (24) şahıs hakkında TCK’nın ( 188/3-188/6 ), (32) şahıs hakkında TCK’nın (191.) kapsamında adli işlem yapılmıştır. Adli makamlara sevk edilen (16) şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, (5) şahıs adli kontrol hükümleri uygulanarak, (35) şahıs ise savcı talimatına istinaden serbest bırakılmıştır.

Yapılan bu operasyonlar sonucu; (10,10 gr. Kubar Esrar), (102 gr. Toz Esrar) (382,82 gr. Metamfetamin), (8 Adet Ecstasy), (27,22 gr. Sentetik Kannabinoid), (522 Adet Kullanımı Reçeteye tabi hap), maddeleri ele geçirilmiştir.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ VE MERKEZ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİMİZCE (BATTALGAZİ VE YEŞİLYURT) YAPILAN ŞOK            UYGULAMALAR VE YOL UYGULAMALARINDA

(6          (123.476 Şahsın GBT kontrolü yapılmış), yapılan bu kontroller neticesinde aranması bulunan (262) şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. (33 Ruhsatsız tabanca), (30 Kuru Sıkı tabanca), (36 Av Tüfeği), (508 adet çeşitli çaplarda Fişek), (31 adet kesici alet), (263 adet Uyuşturucu Hap), (267 gr Narkotik madde), ele geçirilmiş ve (1 faili meçhul olay) aydınlatılmıştır. (1) adet çalıntı motosiklet bulunarak sahibine teslim edilmiştir.

 Ayrıca Ahlak Büro Amirliğimiz ekipleri tarafından, 1072 SKM kapsamında ve Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama (Kumar/Tombala); suçlarından (3) ayrı Adrese İşlem Yapılmış, (4) şüpheli yakalanmış, kumar oyunu oynayan (54) şahsa toplam (17.280 TL idari para cezası) uygulanmıştır. Kumar oyununda kullanılan (4 Adet Tombala-Paramatik cihazı), (3.998 adet pul), (2 adet TV), (1 adet kamera ve 297 adet kart) ve (104 TL para) ele geçirilerek kamuya aktarılmıştır,

TRAFİK DENETLEME, BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİMİZ VE UYGULAMA NOKTALARNDA YAPILAN DENETİMLERDE İSE,

         (65.394) Araç sürücüsü kontrol edilmiş, (6.033) araç sürücüsü ve (10.165) araca çeşitli kural ihlallerinden dolayı (2.521.767.00 TL) cezai işlem uygulanmıştır.

            (154 Araç sürücüsünün sürücü belgesine el konulmuş), (217 araç trafikten men edilmiştir). (127 araca abart egzoz nedeniyle cezai işlem uygulanmış), (78 motosiklet sürücüsüne kasksız motor kullanmaktan), (1.172 araç sürücüsüne emniyet kemeri takmamaktan), (1.578 araç sürücüsüne seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmaktan), (249 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan), (83 araca fazla yolcu taşımaktan), (886 araca kırmızı ışık ihlalinden), (1.434 araca duraklama ve park etme kurallarına uymama) ve (142 sürücüye Alkol veya Uyuşturucu maddenin etkisindeyken araç kullanmaktan), (10 araç sürücüsüne yolcu indirme bindirme kurallarına uymamaktan) (3 araç sürücüsüne ilgili Belediyeden izin ve ruhsat almaksızın yetki belgesiz yolcu taşımacılığı yapmaktan) cezai işlem uygulanmıştır.

            Ayrıca yapılan eğitim faaliyetleri kapsamında araç sürücüleri ve yayaların trafik kurallarına uymalarının sağlanması, trafik kuralları konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla araç sürücüsü, yayalar ve öğrencilerimiz olmak üzere (4.653) kişiye trafik eğitimi verilmiştir.

                                                                                           Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın