19.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!

Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!

Yarın yani 9 Mayıs 2016 tarihinde oldukça nadir görülen bir olay ile karşılaşacağız. 100 yılda sadece 12 – 13 defa gerçekleşen bu olay ise alışkın olduğumuz üzere Güneş ya da Ay tutulması değil. Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçmesi.

Şanlıurfa’ya Göktaşı Düştü

Şanlıurfa’da dün gece şehir merkezi ve ilçelerin büyük bölümünde hissedilen patlamanın nedeni…

Merkür, yarın Dünya ile Güneş arasından geçecek!

NASA tarafından açıklanan verilere göre oldukça nadir görülen bir olay olan bu solar seyahat, en son 2006 yılında gerçekleşmişti.

NASA bu önemli etkinliği izlemek isteyenler için gerçekleşme saatlerini de açıkladı. Türkiye saati ile 9 Mayıs 14:15’te başlayacak olan Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki seyahati yaklaşık olarak 7 buçuk saat sürecek.

Dünya üzerinden bakıldığında Güneş üzerinde siyah bir nokta gibi görülecek olan Merkür’ü tam olarak görebilmek içinse bir teleskopa ya da özel yapım bir dürbüne ihtiyaç duyulacak.

Ayrıca yarın gerçekleşecek tutulma nedeniyle Güneş’e çıplak gözle bakmanız ciddi göz problemlerine sebep olabilir. Hatta kullandığımız güneş gözlükleri bile bu noktada zayıf kalabilir.

Dolayısıyla söz konusu tutulmayı izlemek için bir dürbününüz ya da teleskobunuz yoksa NASA tarafından yapılacak olan canlı yayınları, sosyal medya gönderilerini veya fotoğrafları takip etmenizi öneriyoruz.

Merkür’ün bir sonraki yolculuğunun ise 3 yıl sonra yani 2019 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha sonra uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek olay için işaret edilen tarih ise 2032 yılı.

:: Merkür’ün Dünya ile Güneş arasındaki yolculuğunu takip edecek misiniz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/merkur-dunya-ile-gunes-arasindan-gececek-71294

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın