13.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ NEDEN ÖNEMLİ

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ NEDEN ÖNEMLİ

        İnönü Üniversitesi’nin şehrin Eğitim yapısına, Sosyal yapısına, Sanayisine olan katkısı saymakla bitmez. 2. Dönem Rektörlük koltuğunda oturan Sayın Cemil Çelik hocaya halk; “neden yerine Malatyamız da üniversitemizde emek vermiş birini yetiştirmedi?” diye sormaz mı? Bize niye dışarıdan bir rektör adayı dayatmaya hazırlandığı da bilinmez…

 Kimi eşine dostuna güvenerek, Rektör adaylığına soyunuyor. Kimisi Reis ile çektirdiği sosyal medyadaki fotoğrafına güveniyor. Hiç bir yönetim, idare tecrübesi olmadan ben aday adayı olayım, olur oldu bitti ile olacağına kanaat getirip üniversitenin kaderiyle nasıl böyle rahatlıkla oynayabilme cesaretini gösterebiliyorlar, anlamışta değiliz.

Bu işler bu kadar basit mi oluyor?

Vizyonunuz ne?  

Misyonunuz ne?

Üniversiteyle şehrin kopukluğunu nasıl gidereceksiniz?

Rahmetli hemşehrimiz Turgut Özal’ın hayalleri bu muydu? Böyle miydi? Bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey var oda üniversitemizin bütün birim ve bölümleriyle dünya markası olması, akademik başarılarıyla ön plana çıkması Dünya sıralamasında daha iyi yerlerde olsun tek temennimdir.

       Üniversitelerin temel amacı ilime bilime önem verip nitelikli insan yetiştirmektir. Şimdi bakmak lazım 5-6 adayın asıl hedefi ne olabilir?

Rektörlük için bu adaylar neyi hedefliyor?

Protokolde ön sırada olmayı mı?

Kırmızı plakalı aracımı?

Korumalı makamımı?

Yoksa üniversitenin ikiyüz trilyonluk bütçesi mi?

Rektörlük seçiminde malumunuz Akademisyenlerin oy kullanmasıyla Yök’ün oluru Cumhuru Reisin onayıyla oluyor. Üniversitemizde yaklaşık 600 akademisyen oy kullanacak. Bizde oy kullanacak akademisyenlere ve adaylara saygı duyarak bu satırları kaleme alıp sitemizde yazıyoruz. İnönü Üniversitesi şehrimizin yani bizim üniversitemiz olduğundan dolayı konuya duyarsız kalmamız düşünülemez. Rektörlük seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu halkımızın ve oy kullanacak hocalarımızın dikkatine sunmak istedik.

   İnönü Üniversitesi Rektörü olacak Akademisyenin Üniversitemize katkı sağlaması gerekir. Seçilecek Rektör; Şehri tanıyan bilen, üniversitenin dokusunu yakından bilmesi de olmazsa olmazlardan. Teröre Destek vermeyen, Vatanperver, Bilime ilime, bilim adamına, ilim insanına yakışır şekilde birliği beraberlik duygu ve düşünce yapısına sahip olmalı. Liyakat Sahibi, üniversitemizi bir yıldız yapacak rektöre kavuşması arzusuyla çalışmaya devam edeceğiz.

İnşallah! Sonuç, Memleketimiz ve Milletimiz için hayırlı olur.

NOT: Bir sonraki yazımda, rektör adaylarını tek tek ele alıp yazacağım bakalım zaman bize ne gösterecek?

Turgay Simavi (beydağıhaberajansi.com)

inonu_beydagihaber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın