24.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Sağlık Haberi Topuklu Ayakkabınız Sağlığınızdan Etmesin

Sağlık Haberi Topuklu Ayakkabınız Sağlığınızdan Etmesin

Özellikle kadınları yakından ilgilendiren bir sorun olan kemik çıkığı, farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Öncelikle genetik mirasla ilgili olan kemik çıkığı, ayağa uygun olmayan sağlıksız ayakkabıların tercih edilmesi nedeniyle de görülebiliyor.

Kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha fazla görülüyor. Yoğun olarak tercih edilen yüksek topuklu ve öne doğru sivrilen ve daralan ayakkabı modelleri ayak yapısına uyumsuz oluşları nedeniyle Hallux Valgus oluşumuna neden oluyor.

YOĞUN AĞRILARA NEDEN OLUYOR

Başparmakta görülen kemik çıkıkları yoğun ağrılara neden olabiliyor. Yürümekte zorluk çekilmesine ve giyilen her ayakkabının rahatsızlık yaratmasına sebep olan çıkıklar günlük hayatı zorlaştırıyor.

UYGUN AYAKKABI SEÇİMİ İLE AĞRILARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİYOR

Kemik çıkığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin ağrıları, kızarıklık, nasır gibi problemleri doğru ayakkabı ve tabanlık seçimi ile azaltılabiliyor. Amacımız bu kişilerin giydiği ayakkabılar içerisinde rahat edebilmesini sağlamak, yürüyüş ve yaşam kalitesini arttırmak. En önemli nokta yüksek topuklu, dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar yerine ayak yapısına uygun, gerektiğinde geniş kalıplı ve kemiği rahatsız etmeyen ayakkabılar kullanılmasıdır. Kişinin ayak tipine özel olarak üretilen tabanlıkların kullanımı da başparmakta meydana gelen deformasyondan kaynaklanan yanlış basmaların önüne geçerek denge yakalanmasını sağlıyor, böylece belirli bölgelerde biriken baskının ortadan kalkmasıyla birlikte ağrılar azalıyor. Bu yöntemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derece vakalarda ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebiliyor. Ayak başparmağı çıkıklarının verdiği rahatsızlıkların büyük kısmı cerrahi operasyonlara gerek kalmadan doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile azaltılabilmektedir.

Ayak başparmağı kemiklerinde oluşabilecek çıkıkların ve ağrıların önüne geçebilmek için:

⦁Ayağın genişliğine uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli.
⦁Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına gelmemeli.
⦁Toka, fiyonk gibi detaylar kemiğin üzerine gelmemeli.
⦁Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli.
⦁Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.

KAYNAK : http://yenikadin.com/topuklu-ayakkabi-kemik-cikiklara-neden-olabiliyor-8522994-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın