22.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Yeni doğum kontrol yöntemi boncuklu spiral

Yeni doğum kontrol yöntemi boncuklu spiral

Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr Şule Aydın, doğum kontrolü için boncuklu spiral yöntemini anlattı.

Spiralin dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ve kadınlar tarafından tercih edilen korunma yöntemlerinden biri olduğunu belirten Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şule Aydın, Belçikalı Dr. Dirk Wildemeersch’in geliştirdiği yeni boncuklu spiral kadınları istenmeyen gebelikten koruduğunu söyledi. Bu yöntemin Avrupa’dan sonra Türkiye’de uygulanmaya başladığını belirten İzmirli doktor, bu yöntemde kadınlarda görülen yan etkilerin en az seviyeye indirildiğini söyledi.

Dr. Aydın, “En çok görünen yan etkiler kanama artışı, cinsel ilişkide Ağrı, batma, kayma, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riskidir. Bu tür yan etkileri yaşayan kadınların bir kısmı spiral kullanmaktan vazgeçer. Bir kısmı da yan etkileri kabul edip, yaşam kalitelerinden ödün verirler.

Boncuklu spiral çok küçük ve esnek yapısından dolayı kullanımı kadınlara büyük avantajlar sağlar. Her kadının rahmi farklı boyut ve şekillere sahiptir. Bu spiral bakır alerjisi olmayan ve anormal deforme rahime sahip olmayan bütün kadınların rahmiyle uyumludur” dedi.

Gebelik önleme oranı T spirallerden yüksek

Dr. Aydın, şu bilgileri verdi: “Bakırlı T-spiral kullanan kadınların en çok şikayet ettiği yan etki kanama döneminin çok uzun ve yoğun geçmesidir. Bu tür şikayet kadınların yüzde 50’sinde kansızlığa yol açar ve ilaç tedavisi uygulaması gerekir. Bu ürünü kullanan kadınların adet kanaması değişmez ve adet kanaması hiç bir ürün kullanmadığında olduğu gibi aynı şekilde devam eder. Rahim tavanına sabitleştirilen bu ürün çerçevesiz olduğundan rahim duvarına batmayı, kaymayı ve dışarıya atılmasını engeller.

Boncuklu spiral ne kadar süreyle hamile kalmayı engeller?

Kullanıcıları 5 yıl boyunca korur ve koruma etkisi çıkarıldığı güne kadar devam eder. Bu ürün rahim içerisinde sürekli bir şekilde bakır iyon salgılar. Bu bakır iyonlar spermlerin hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engeller. Gebeliğin önlenmesi döllenme olmadan sağlanmaktadır Avrupa’da yapılan klinik araştırmalar sonucu gebelik önleme oranı diğer bakır T-spirallerden daha yüksel olduğu tespit edilmiştir”

Bebek emzirmeyi etkilemez

Aile planlamasını tamamlamış kadınlar kullanabilirler. Küçük ve esnek yapısından dolayı doğum yapmamış küçük -rahimli kadınlar tarafından da kullanılabilir. Kürtaj esnasından sonra hemen uygulanabilir. Acil korunma yöntemi olarak kullanılabilir. Doğum yapmış kadınlara doğumdan 3 ay sonra yerleşim yapılabilir. Bebek emzirmeyi hiçbir şekilde etkilemez.

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın