19.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Bakan Tüfenkci, Kenya Büyükelçisi Kilonzo’yu kabul etti

Bakan Tüfenkci, Kenya Büyükelçisi Kilonzo’yu kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kenya Ankara Büyükelçisi Julius Kiema Kilonzo’yu makamında kabul etti.

Bakan Tüfenkci kabulde Türkiye ve Kenya ilişkilerinin çok eskiye dayandığını, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Kenya ziyaretinin bu ilişkileri daha da geliştirdiğine dikkat çekti. Bakan Tüfenkci, bu ziyaret kapsamında düzenlenen Türk-Kenya İş Adamları Fuarı’nın önemli işbirliklerine vesile olduğunu söyledi.

Bakan Tüfenkci, Türkiye ile Kenya arasındaki ilişkileri her alanda geliştirme kararlılığında olduklarını vurgulayarak Kenya’nın Afrika ile olan ilişkilerde başat bir aktör olduğunu söyledi.

Kenya’da faaliyet gösteren 24 Türk sermayeli yatırımın mevcut olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2015 sonu itibariyle 144,5 milyon dolar olduğunu ancak bu miktarı yeterli görmediklerini kaydetti.

Bakan Tüfenkci, hedeflerinin Türkiye’nin Kenya’da devlet ve özel sektör aracılığıyla yaptığı yatırımları artırarak, Kenya’nın uluslararası pazarda etkin bir ülke olmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Şiddet yanlısı eylemleri ve siyasi istikrarı bozan girişimleri büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını söyleyen Bakan Tüfenkci, Kenya’nın istikrar ve huzuruna önem verdiklerini dile getirdi.

Gümrük idarelerinin görevlerinden birisinin de eşyanın güvenliği özelinde vatandaşın güvenliğini de sağlamak olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, “ Gümrük idarelerinin özellikle silahların, bölücü örgüt mensuplarının ülke içine girmesini engelleyerek, bir kalkan görevi üstlenmesi asli görevlerdendir. Bu kapsamda Bakanlık olarak Kenya Gümrük İdaresi’ne katkı vermeye hazırız. Bakanlık olarak yasadışı göç ve ticaret, bölücü terör örgütleri ve mühimmatların ülke içine sokulmasının engellenmesinde yıllardır edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşabiliriz” dedi.

Kenya Ankara Büyükelçisi Julius Kiema Kilonzo

Kenya Ankara Büyükelçisi Julius Kiema Kilonzo, iki ülke Cumhurbaşkanının bir araya geldiğinde ekonomi başta olmak üzere her alanda ilişkileri geliştirmek kararı aldıklarına dikkati çekerek, Türk işadamlarının ve girişimcilerinin Doğu Afrika’da daha fazla iş ve yatırım yapmalarını istedi.

Önümüzdeki Ağustos ayında iki ülke arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’nın imzalanacağına işaret eden Büyükelçi Kilonzo, bu anlaşmayla iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolarlık seviyeye ulaşacağını kaydetti.

Büyükelçi Kilonzo,  Kenya’da özellikle son dönemde çok fazla Çinli yatırımcı olduğunu ancak Kenyalıların eşyaların kalitesi ve değeri hususunda daha üst düzey bir seviye aradıklarını bu anlamda Türkiye’yi daha fazla görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Görüşme sonrasında Büyükelçi Kilonzo Bakan Tüfenkci’ye Kenya çayı ve kahvesi; Bakan Tüfenkci ise Büyükelçiye Türk kahvesi ve çini işlemeli kahve takımı hediye etti. Görüşme fotoğraf çekimi ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın