23.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Yayınlandı.

Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Yayınlandı.

MALATYA TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURULUR

 

Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Yayınlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımı ve Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (2021/4 Nolu Tebliğ)” 20 Mart 2021 tarih ve 31429 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğ kapsamında Hayvancılık Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2021 Yılı Damızlık Koç-Teke Alımına İlişkin Uygulama Rehberi de Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü web sayfası “Talimatlar” kısmında yayınlanmış olup; Malatya ili de hibe desteği uygulanacak iller arasında yer almıştır.

Damızlık koç ve tekeler 2017/9760 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlikleri tarafından kurulmuş olan işletmeden alınabilecektir. İlimiz için Akkaraman ve Morkaraman ırkı damızlık koçların alım merkezi Elazığ’dır.

Belirlenen işletmelerden damızlık koç almak isteyen yetiştiriciler her 30 (otuz) baş anaç koyun için 1 (bir) baş koç olmak üzere en fazla 5 (beş) baş koç alabilir ve destekleme hibesinden bir kez yararlandırılır. Desteklemelerden Birlikler yararlanamaz. Damızlık hayvan alımı yapacak yetiştiricinin birden fazla işletmesi olması halinde sadece bir işletme için destekleme ödemesi yapılacaktır. Başvuru yapıldığı yıl için geçerli olup; her yetiştirici belirlenen ırk ve türlerden sadece birine başvurabilecektir.

Bakanlığımızca koç başına belirlenen birim fiyatı 3.000 TL olup; damızlık koç-teke satışlarında ödemeye esas fatura düzenlenmesi zorunludur. Bakanlıkça belirlenen birim fiyatın % 50’si üzerinden hibe desteği uygulanacaktır. KDV ve her türlü vergi hariç bedel üzerinden hibe ödemesi yapılacaktır.

Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine ait damızlık işletmesinden koç alımı yapacak yetiştiricilerin 28.05.2021 tarihine kadar aşağıda belirtilen belgelerle birlikte İl

Müdürlüğümüze şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaatta istenecek belgeler:

            -Başvuru Dilekçesi (Örneği il/ilçe müdürlüğünden temin edilecek)

            -T.C.Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı) fotokopisi

            -Türkvet veri tabanına kayıtlı anaç koyun-keçi varlığını gösterir belge (il/ilçe müdürlüğünden temin edilecek)

            -Hayvan Alımına ait Taahhütname (Ek-6) (İl/ilçe Müdürlüğünden temin edilecek)

            -Tüzel kişilikler için yetki belgesi ve imza sirküleri.

            Destekleme ödemesinden faydalanmak isteyen üreticilerin detaylı bilgi almak için İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesine veya İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri önemle duyurulur.

                                                                                                                      Tahir MACİT

                                                                                                                         İl Müdürü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın