21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Vücudumuzdaki tüm kaslar gibi vajina kaslarımızı da çalıştırmamız gerekli.

Doğum, sağlık sorunları ve ilerleyen yaş vajinanın esnekliğini kaybetmesine ve kasların yumuşamasına neden olabilir. Vajina kaslarının yumuşaması ileride idrar kaçırma problemleri, cinsel isteksizlik ve cinsel uyarılmada sıkıntılar yaratabilir.

Bu gibi bir durumu engellemek sizin elinizde. Hem de hiç bir ağırlık kaldırmadan, spora gitmeden!

Kegel egzersizi yaparak vajina kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Pelvik kasların çalıştırılması olarak açıklanabilecek Kegel egzersizi bir nevi iç organları kasıp bırakmak olarak ifade edilebilir.

Kegel egzersizi pelvik tabanını güçlendiren bir iç organ jimlastiği olarak adlandırılabilecek bir egzsersiz türüdür. Pelvik kasları mesane, vajina, penis, rahim ve kalın bağırsağın iyi çalışmasını sağlayan kas grubudur. Bu organlar idrar ve dışkı yaparken çalışır, orgazm ve boşalma gibi durumlarda da kullanılır.

Kegel egzersizi ile vajinal kasları içeri doğru çalıştırılarak sıkılıp bırakılmasıyla bu kasları harekete geçirebilirisiniz.. Doğum ve benzeri nedenlerden dolayı elastikliğini kaybetmiş vajinal kasların toplanmasında en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilen Kegel egzersizlerini yapmak ilerleyen dönemlerde oluşabilecek sorunlara karşı alınmış bir önlem mahiyetinde düşünülebilir.

Kegel egzersizinin faydası çok, yapması kolay!

Pelvik kasları olarak geçen kas grubunu tanımak için idrarınızı yaparken yarıda kesmeyi deneyin. İdrarı durdurmaya yarayan kas grubu pelvik kasınız ve bu kasın kasılıp bırakılması ile Kegel egzersizi yapmış oluyorsunuz.

Orgazmı tetiklediği ve seks sırasında uygulanacak yöntemlerle karşılıklı hazzı arttırıcı etkileri bulunan Kegel egzersizlerini yapmaksa çok kolay, Günde birkaç kere vajinal kaslarınızı içe doğru çekip bırakarak hemen her yerde uygulayabilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında egzersiz yapıldığı belli olmayacak pratik bir egzersiz türü olan Kegel’in uyulması gereken sıkı kuralları yok. Önemli olan doğru şekilde yapmak.

Kegel’i uygulayabileceğiniz zaman dilimini kendiniz ayarlıyorsunuz. Herhangi bir alete ya da yardıma ihtiyacınız yok. Sadece kaslarınızı içe doğru sıkıp bırakarak kaslarınızı çok kısa sürede sıkılaştırabilirsiniz. Düzenli aralıklarla yapıldığında mutlaka sonuç veren Kegel’i cinsellik sırasında da kullanıp partnerinizle karşılıklı haz alabilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek mesane sarkmaları, idrar kaçırma sorunları ve benzeri birçok boşaltım sistemi sıkıntılarına karşı kendinizi korumuş olursunuz.

Egzersizleri uygularken; aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken uygulanmamalı. 10’luk setler halinde günde beş kez Kegel egzersizi yapmak çok kısa sürede inanamayacağınız sonuçlar verecektir.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın