25.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Keskin; “Şartsız, koşulsuz tam çalışma istiyoruz”

Keskin; “Şartsız, koşulsuz tam çalışma istiyoruz”

Keskin; “Şartsız, koşulsuz tam çalışma istiyoruz”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, esnaf camiası olarak 1 Haziran itibariyle şartsız, koşulsuz tam çalışma dönemine girmek istediklerini bildirerek, “Esnafın,  piyasaların ve ekonominin kapanmaya değil, tam açılmaya ihtiyacı var.” dedi.

Keskin yaptığı açıklama da, “Yaklaşık 15 aydır esnaf ve sanatkar camiasının büyük bir kesimi hiçbir iş yapmadan biriken işletme borçları ve vergi borçları ile karşı karşıya kalmıştır.  Devletin memuru ve işçisi işe gitmeden maaşını kesintisiz olarak almıştır. Ama işyeri zorunlu olarak kapatılan esnaf hiçbir vergiden muaf tutulmamıştır. 15 aydır kepenk açmamış olan esnaf kesimlerimiz var. 3 ile 5 bin TL tutarlarında bazı esnaf kesimlerine hibe verilmiş; ancak daha bu paralar esnafın cebine girmeden ÖTV’ye ve ÖTV’nin KDV’sine zam yapılmıştır. Verilecek olan hibe destekleri, 2 ayda esnafın cebinden çıkartılmıştır. 1 yılda ise esnafa verilen desteğin 3 katı tutarında cebinde para çıkartılacak.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan 1 Haziran itibariyle şartsız, koşulsuz olarak esnaf ve sanatkara tam çalışma zamanı verilmesini, ayrıca bu dönemi rahat bir şekilde atlatabilmek adına biriken borçlarını ödeyebilmesi için uzun vadeli, faizsiz, 1 yıl ödemesiz en az 100 bin TL kredi desteği verilmesini talep ediyoruz. ÖTV’ye yapılan zam esnafa aktarılmalı.  Esnafın,  piyasaların ve ekonominin kapanmaya değil, tam açılmaya ihtiyacı var.” dedi.

Keskin, “Aşılanma takvimine mutlaka hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren esnaflarımıza ve çalışanlarına öncelik tanınmalı. 3 ile 5 bin TL tutarlarında hibe desteğine dahil edilmeyen diğer tüm esnaflar da desteklenmeli. Devletin ve belediyelerin esnaflardan tahsil etmiş olduğu tüm vergiler ve harçlar çıkartılacak kanunla iptal edilmeli” şeklindeki taleplerini de dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın