20.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Kurum Müdürleri ve Muhtarlar Arapgir İlçesinde Bir Araya Geldi

Kurum Müdürleri ve Muhtarlar Arapgir İlçesinde Bir Araya Geldi

Vali Aydın Baruş, Arapgir ilçesi Samime Aydınlar Konferans salonunda başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, yol, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İlçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, İlçe Kaymakamı Mehmet Erdem, İlçe Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Kurum Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Mahalle Muhtarları ve Kanaat Önderleri katıldı.

Toplantı öncesi Kerem Aydınlar Fen Lisesi öğrencilerinin yapmış oldukları el işi sergisini açılışını yaparak incelemelerde bulunan Vali Aydın Baruş emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerine teşekkür ederek başarılar diledi. Daha sonra toplantı salonuna geçen Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, “ Her zaman muhtarlarımızla bir araya gelmekten sizlerle hasbıhal etmekten, vatandaşımızın dileklerini dinleyip sorunlarını konuşmaktan hakikaten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Arapgir tarihi eski bir ilçemiz. Köklü medeniyet anlayışına sahip, yaşam kültürüne sahip bir ilçemiz. Milletimiz için, ülkemiz için çok önemli değerler, devlet adamları yetiştirmiş, bugünde halen yetiştiren, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayan değerli işadamlarımızın yetiştiği bir ilçemiz. Toprakları verimli, yüzyıllar boyunca ticaret yollarının kavşağında yer almış ve bunun sonucunda da önemli bir merkez olmuş ticari hayatı gerçekten canlı olmuş tarih boyunca güzel bir ilçemiz.

Toplantıyı gerçekleştirdiğimiz kongre merkezi bir ilçe için gerçekten büyük bir olanaktır.  Şu ana kadar gittiğimiz ilçelerin hiçbirinde böyle bir güzel bir kongre kültür Merkezi’ne tesadüf edemedik. Tabii ki burada bu ilçede yetişmiş Mehmet Ali Aydınlar beyefendinin ilçemize yapmış olduğu çok değerli yatırımlardan birisi bu Fen Lisesi, Anadolu Lisesi var, başka yatırımları var. Onun için bir ülkenin yetiştirmiş olduğu değerlerin daha sonrada memleketine dönüp topraklarına hizmet etmesi kadirşinaslığın güzel bir örneğidir.

Değerli muhtarlarımız bugün sizlerle hasbıhal etmek, sizleri dinlemek üzere buraya geldik. Muhtarlık müessesesinin önemini hepiniz biliyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlarımıza verdiği önemi de biliyorsunuz. Bir kısmınız külliyede misafir oldu bir kısmınızda inşallah orada misafir olmaya devam edecekler. Muhtarlarımızın iki ana rolü var. Birincisi muhtarlarımız vatandaşlarımızın kendi oylarıyla seçtiği temsilcileri olarak onların iradesini gerek ilçede gerek ilde gerekse Ankara’da gerekli şekilde yerine getirmek, dile getirmek böylece vatandaşımızın devletten beklentilerinin karşılanmasına yardımcı olmak ve sonucunda da devlet millet kaynaşmasını, vatandaş kaynaşmasını sağlamak. Millet olmadan devlet olmaz devletlerin var olma sebebi insanına hizmet etmektir. Onun için bizim tarih boyunca devletlerimizin kuruluş vazifesinde bu düşünce hakim olmuştur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı Osmanlı’nın kuruluşunda da temel felsefe olmuştur. Onun için vatandaşımızın devletinden memnuniyeti devlet hizmetlerinde memnuniyeti çok önemli bunun içinde bu arada devletle vatandaş arasındaki köprü rolü gören kişiler sizlersiniz. Birinci rolünüz bu yani halkın özgür iradesiyle seçtiği seçilmiş kimseler olarak bu işlevi yerine getiriyorsunuz. İkinci önemli işlev ise devletin en ücra köşedeki temsilcileri olarak devletin yasalarının kurallarının orada uygulanmasını temin ediyorsunuz. Dolayısı ile bu iki ana işlevi birlikte yerine getiren kişiler olarak yönetimin gözünde, hükümetimizin gözünde, Cumhurbaşkanımızın nezdinde çok değerli olduğunuzu ifade etmek istiyorum. Tabii ki muhtarlarımız bu değerin bu kıymetin anlamını bilerek hareket ederlerse, vatandaşlarımızla aramızdaki elçilik görevini layıkıyla yerine getirirlerse devletin nizamının sağlanması noktasında gerekli hassasiyeti uç noktada gösterirlerse. Rollerini yerine getirmiş, vazifelerini, sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar. Çünkü milletimiz bu mevkileri, makamları, görevleri onlara hizmet ederim diye devletimizin her türlü imkânlarından vatandaşımızı yararlandıralım diye bizlere verdi. Bu emanetin gereğini layıkıyla yerine getirirsek hem vatandaşımız nezdinde hem de indi ilahi de hesabını vermemiz kolay olur. Muhtemelen bugün de değişik konuları sizlerle görüşeceğiz il müdürlerimiz büyükşehir belediyemizden gelen yetkili arkadaşlarımız burada sizlere hitap da bulunacaktır. Bu esnada da mahalle muhtarlarımızın mahalleleri ile ilgili iletmek istediği hususları burada bulunan görevli arkadaşımızın alanı ile sınırlı olarak iletirlerse sağlıklı bir toplantı geçer. Mahallelerimize gerekli hizmetleri yerine getirmiş oluruz. Şimdiden toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum toplantıya iştirak ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Muhtarlarla düzenlenen toplantı sonrası Samime Aydınlar Konferans Salonu Toplantı Odasında, Vali Aydın Baruş başkanlığında, Okul- Aile Birliği Başkanlarına yönelik toplantı düzenlendi.

Okul- Aile Birliği Başkanlarına yönelik düzenlenen toplantıya; İlçe Kaymakamı Mehmet Erdem, İlçe Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Necmi İnce,  İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Okul Müdürleri ve Okul-Aile Birliği Başkanları katıldı.

Okulların Aile Birliklerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Vali Baruş, Okul Aile Birliği Başkanlarına tek tek söz vererek sorun ve önerilerini dinledi.

Daha sonra Vali Aydın Baruş, 14.03.1991 tarihinde İzmir ilinde şehit olan Hv. Onb. Hasan Hüseyin Bulut ve 05.01.2017 tarihinde Fırat Kalkanı Operasyonunda şehit olan J. Asb. Kd. Çvş. Hüsnü Bilgiç’in ailelerine ziyarette bulundu.

Ziyaret sonrası İlçe Belediye Başkanlığına geçen Vali Aydın Baruş, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığına seçilen Haluk Cömertoğlunu tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Belediye Başkanlığını ziyaretinin ardından Vali Aydın Baruş, İlçe Kaymakamlığına geçerek ilçenin durumu hakkında İlçe Kaymakamı Mehmet Erdem’den bilgiler aldı.

Son olarak Vali Aydın Baruş, Şehit Aileleri ile öksüz ve yetim aileleri için düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın