18.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından bölgeye Moğolistan Türkleri tarafından Malatya’ya ata çadırları kuruldu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından bölgeye Moğolistan Türkleri tarafından Malatya’ya ata çadırları kuruldu.

Moğolistan’dan Malatya’ya ‘Ata Çadırı’

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin ardından bölgeye Moğolistan Türkleri tarafından Malatya’ya ata çadırları kuruldu.

“BU ÇADIRLAR TÜRK BİRLİĞİNİN SEMBOLÜDÜR”

Malatya’da depremzedelere barınma yerleri kurulmaya devam ediyor.Malatya’nın Battalgazi İlçesinde kurulan ata çadırlarında depremzedeler yerleştirilecek. Vizyoner Kadınlar Derneği Başkanı Gülçin Mete, “Bu çadırlar Türk birliğinin sembolüdür.
Vizyoner kadınlar derneği başkanı Gülçin Mete,”6 Şubat’ta ülkemizin yaşamış olduğumuz ndeprem ve afetten sonra Vizyoner Kadınlar Derneği olarak bu süreçte neler yaparız diye çalışma içerisine girdik. İlk önce Bosna Hersek’te bulunan pomaziva kardeş derneğimiz’den 55 tır yardım malzememizi ülkemize getirdik ve depremden etkilenen 11 ilimize dağıtımını yaptık. Moğalistan’da bulunan yine kardeş derneğimiz vantim ile işbirliği içerisinde Adıyaman ile Malatya’ya ata çadırı getirdik. Malatya’da bu Battalgazi Belediye Başkanımız sayın Osman Güder’de bizleri sağolsun burada çok iyi ağırladı.Çadırların kurulması noktasına bize ciddi destek sağladılar. Afet ortadan kalktıktan sonrada bu alan gençlerin kültürel faaliyelerinde kullanılacak. Tekrar geçmiş olsun. Milletimizin başı sağolsun”dedi.

ATA ÇADIRINDA 10 KİŞİ BARINACAK

Kardeş ülke Moğolistan’dan gelen çadırların depremzedeler için kullanılacağını anlatan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “
Bizleri arayan Vizyoner Kadınlar Derneği başkanımız Moğolistan kardeş derneğinin çadırları olduğunu ve Battalgazi’ye getirmek istediklerini ilettiler. Bizlerde bu destekten memnuniyet duyacağımızı ifade ettik. Bu çadırlar 10 kişinin içinde barınabileceği büyük çadırlar. Bu çadırları belediyemizin hemen yanına kurmuş olduk. Nedeni de ilerleyen zaman içinde çocuklarımızın kültürel faaliyetlerinin de yapılabilmesi için bu alanı seçtik. Hızlı ve seri bir şekilde toparlanmak için elimizden gelen çaba ve gayreti sarf ediyoruz. Şuan yaklaşık 16 binin üzerinde vatandaşımız konteyner da barınıyor. Diğer taraftan ise çadır kentlerimizin de kurulumları devam ediyor. Sağlık ve eğitim tesisleri gibi bir çok ihtiyacın karşılanabileceği alanı çadır kentlerimizin içine kuruyoruz. Ramazan ayını iştirak ediyoruz.
Battalgazi’de yaklaşık 21 noktada iftar çadırlarımızı kurduk”diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın