21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Ramazan ayına özel düzenlenen etkinliklerde renkli görüntüler yaşandı

Ramazan ayına özel düzenlenen etkinliklerde renkli görüntüler yaşandı

RAMAZAN AYI ETKİNLİKLERİNDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER YAŞANDI

Battalgazi Belediyesi tarafından Ramazan ayına özel düzenlenen etkinliklerde renkli görüntüler yaşandı. Etkinlikte, oruç tutan çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Tarihi Hacı Yusuf Taş Camii (Yeni Cami) yanında kurulan Battalgazi Belediyesi İftar Çadırı’nda her gün yaklaşık 2 bin kişiye hayırseverlerin katkıları ile iftar yemeği veren Battalgazi Belediyesi, İftar Çadırı yanında kurulan sahnede ise iftar öncesi Ramazan ayına özel sohbet programı gerçekleştiriliyor. Ramazan özel programına konuk olan Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Ramazan ayında anne ve babalara bazı önerilerde bulunarak, “Ramazanda anne-babalara şunları tavsiye ediyorum, çocuklar bizim hazinelerimiz. Vatanımızı emanet edeceğimiz geleceklerimiz. Ezanımızı Kur’anımızı, bayrağımızı, ülkemizi, devletimizi onlara teslim edeceğiz. Çocuk denilince ince bir zarafet, ince bir letafet vardır. Çocuk kültürümüzde aynı zamanda melek gibidir. Günahsızdır. Saflığın sembolüdür. Çocuklarımızla birlikte ülke topraklarına kardeşliği, muhabbeti ekmek için elimizden geleni yapalım” dedi.

İl Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı bu konuşma esnasında Battalgazi Belediyesi ve AK Parti Battalgazi Kadın Kolları tarafından organize edilen program kapsamında alanda bulunan çocuklar sahneye çıktı. Sahneye çıkan çocuklara, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, İl Müftüsü Ümit Çimen, Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz ve AK Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Şule Kürün tarafından çeşitli hediyeler verildi. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval, Ramazan ayının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder ise, “Öncelikle Battalgazi Belediyemizin öncülüğünde hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla hazırlanan İftar Çadırı’na hoş geldiniz. Ramazanınız mübarek olsun. Allah kendisiyle aramızdaki engelleri kaldıracak ibadetleri hepimize nasip eylesin” dedi.

Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz’da, “Battalgazi Belediye Başkanlığımızın çok güzel bir organizasyonuna bizlerde şahit olduk. Güzel bir ayda güzel bir organizasyon. Selahattin Başkanımı ve ekibini tebrik ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin. Bugün güzide çocuklarımızı sevindiriyorlar. Bundan daha güzel bir mutluluk olmaz. Tebrik ediyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin” diye konuştu. 

Ramazan ayında oruç tutan çocuklardan Hatice Elif Çolak ise, “9 yaşındayım. Bu yıl ilk defa oruç tuttum. Allah rızası için oruç tuttum. Ramazanda fakirlerin neler hissettiğini anladım. Aç ve susuz kaldığımda çok farklı duygular yaşadım. Allah’a verdiği nimetler için ne kadar şükür etsem de az olacağını anladım. Bundan sonra da oruç tutmaya devam edeceğim. Oruç tuttuğum için bizlere hediye veren Battalgazi Belediye başkanına da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Ramazan’da oruç tutmanın güzelliğine dikkat çeken Toprak Palta isimli çocuk da, “12 yaşındayım. Önceki Ramazanlarda parça parça tutmuştum ama bu Ramazan’da bugüne kadar tamamını tuttum. Oruç tuttuğumda bazen zorlansam da yinede güzel duygular. Allah için tuttuğum oruçta daha çok susasam da, iyi bir kul olmak için yapılan ibadetlerin önemini biliyorum. Bundan dolayı bundan sonraki Ramazan günlerinin hepsini oruçlu geçirmek istiyorum” dedi.

Oruç tutan bir diğer çocuk ise, “13 yaşındayım, bu yıl üçüncü defadır oruçlarımı tutuyorum. Oruç tutarken neler düşünüyorum, her saatinde sevap kazandığımı bildiğimden dolayı seviniyorum. Sahur’un ise başka güzelliği var. Gün içinde daha çok susuyorum. Bu arada ilk defa bir iftar çadırında bir oruç açtım. Farklı bir heyecanı varmış. Çok güzel bir hava hissettim” dedi.

Bu yıl ilk defa oruç tutan bir başka çocuk da, “Bu yıl ilk defa oruç tuttum. Ramazanda ilk orucumda çok mutlu oldum, oldukça sevindim iftar saatinde. Güzel bir şeydi. Ben Allah için oruç tuttum. Okula giderken sadece ilk gün birazcık zorlandım. Şu ana kadar tüm oruçları tuttum” diye konuştu.

11 yaşındaki kız çocuğu ise, “Bu oruçlu olarak 4. yılım. Ramazan ayı çok güzel. Birlikte iftar açmak güzel, ailece toplanıp akrabalarımızın evlerine giderek iftarlarımızı yapabiliyoruz. Misafirliğe gitmek ve misafirin gelmesi çok güzel” dedi.

3 yıldır oruç tutan bir çocuk ise, “Bu oruç tuttuğum 3. yılım. Tüm Ramazan oruçlarını tutuyorum. Oruçta Allahın rızasını kazandığımı düşünüyorum. Bundan dolayı oldukça mutluyum. İlk defa iftar çadırında orucumu açacağım” diye konuştu.  

Son olarak konuşan 7 yaşındaki çocuk ise, “Bu yıl oruç tuttuğumda kendimi mutlu hissettim. Bundan sonra annem izin verirse ve zamanım olursa ve beni uyandırabilirlerse oruç tutmayı çok istiyorum” ifadelerini kullandı.

Akşam ezanının okunması ile birlikte Battalgazi Belediyesi İftar Çadırı’nda yaklaşık 2 bin kişi iftar yaptı. İftar sonrası düzenlenen etkinlikte ise, çocuklara yönelik skeçler ve orta oyunlar gerçekleştirildi.

battalgazide_ramazan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın