18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Varis oluşumunu önlemenin 6 kuralı

Varis oluşumunu önlemenin 6 kuralı

5 santimden yüksek topuklu ayakkabılar varise neden oluyor.

Kadınları özellikle görüntüsü nedeniyle oldukça rahatsız eden varisler aynı zamanda iyileşmesi zor yaralar ve damarlarda kanın pıhtılaşması gibi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Aslında sağlığı ciddi ölçüde tehdit eden varislerin oluşumunu engellemek veya ilerlemesini durdurmak imkansız değil. Acıbadem Bursa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Arzu Ercan, evde ve günlük hayatta alınabilecek basit önlemler ile varisten korunmanın yollarını anlattı.

Lifli gıdalar tüketin

Varisten korunmak için öncelikli olarak lifli gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Böylece toplardamarlara yük binmesiyle varis oluşumunu hızlandıran kabızlığın da önüne geçilmiş oluyor. Lifli gıdalar tüketmenin damar sağlığını korumada oldukça etkili olduğunu söyleyen Dr. Arzu Ercan, bu gıdalar ile ilgili şu örnekleri veriyor: “Balık, taze sebze ve meyve içeren gıdalar ile dengeli şekilde beslenmek gerekiyor. Bunun yanı sıra damarlara iyi gelen kiraz, böğürtlen, karpuz gibi meyveler de bolca tüketilebilir. Bu meyveler varis yakınmalarını azaltmanın yanında, hastalığın önlenmesi konusunda da etkili oluyor. İçerdikleri antioksidanlar sayesinde toplardamar, yapısal olarak oksidan maddelerin zararlı etkilerine karşı daha dirençli hale geliyor.”

Şeker, tuz ve sigaradan uzak durun

Zencefil, soğan ve sarımsağın varis tedavisi için faydalı olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra yüksek ölçüde şeker ve tuz içeren dondurma, kızarmış gıdalar, cips gibi yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketiminden uzak durmak önem taşıyor.  Düşük tuz oranlı bir beslenme tarzının bacaklardaki ödemi azalttığını belirten Dr. Arzu Ercan, bol su içmenin damarlarda kanın daha sulu dolaşmasını sağladığını söylüyor. Kanın daha sulu olması, organların daha rahat çalışmasını sağlıyor. Kan damarlarını genişleterek varise yol açan alkol; tansiyon üzerinde olumsuz etkiler yaratan sigaradan da tamamen uzak durmak gerekiyor.

Yürüyüş, bisiklet ve yüzme şart

Spor amaçlı her gün düzenli şekilde sabah ve akşam 20 dakika yürüyüş yapmak bacak sağlığı için çok önemli. Gün içinde asansör kullanmak yerine merdivenlerin kullanılmasını öneren Dr. Arzu Ercan, bisiklete binmek ve yüzmenin de varis oluşumunu engellediğini söylüyor. Bacak ve ayakların yükünü artıran fazla kilolar da varise davetiye çıkartıyor. Bu yüzden sporun yanı sıra beslenme tarzına da dikkat ederek ideal kiloya ulaşmak gerekiyor.

Dar kıyafetlerden kurtulun

Kanın damar içindeki dolaşımını güçleştiren dar kıyafetler varis oluşumunu kolaylaştırıyor. Bu nedenle özellikle bel çevresi, bacaklar ve kasıklardaki dolaşımı engelleyen, dar kemer, korse, pantolon, tayt gibi kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekiyor. Ayakkabı seçiminde ise 5 santimden yüksek topuk baldır kaslarının çalışmasını yavaşlatması nedeniyle varise yol açabiliyor.

Bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin

Bacaklarla ilgili yapılan birtakım yanlış hareketler de varis oluşumunda rol oynuyor. Bunlardan ilki olan bacak bacak üzerine atarak oturmak, bacağın arkasında damarların dönüşünü engelleyerek varise neden oluyor. Dr. Arzu Ercan, bacaklarla ilgili varis oluşumunu önlemek için alınabilecek önlemleri şu sözlerle aktarıyor: “Gün içinde otururken ayakların yukarı pozisyonda tutulması kan damarları üzerindeki baskıyı, bükmeden oturmak da damarlar üzerindeki basıncı azaltıyor. Mümkünse ayakları bir tabure veya sandalyeye uzatarak oturmak gerekiyor. Oturulan yerde ileri geri pedal hareketi yapmak da bacak dolaşımına katkıda bulunuyor. Akşamları ise bacakların dizden kırmadan yukarı kaldırılarak kalp seviyesinin üzerine çıkarmak ve 20 dakika boyunca bu şekilde dinlendirmek önem taşıyor.” Ayrıca bacaklara her banyoda düzenli olarak soğuk su tutmak, sıcak su ve kaplıcalardan uzak durmak gerekiyor.

6. Varis yastığı kullanın

Varisli bölgenin ağırlığa maruz kalmasını engellemek amacıyla tasarlanan yastıklar aynı zamanda kol veya bacağın dinlendirilmesi, yer çekiminin etkisinin azaltılması gibi avantajlar da sağlıyor. Bir kısmı daha yüksek olan varis yastıkları hem ağırlığın tüm bacağa yayılmasını sağlıyor hem de bacağı biraz daha yüksekte tutmaya yardımcı oluyor.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın