20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Evlilikte maddi problemleri aşmanın yolları

Evlilikte maddi problemleri aşmanın yolları

“Evlilikte para yönetimi nasıl olmalı?” sorusunun cevabı bu haberde…

Evlenmek, balayına çıkmak bir çiftin yaşayabileceği en güzel anlardan biridir belki de. Ancak sonrasında bizi neler beklediği biraz belirsiz. Para ve borç konuları gibi ciddi sorunlar baş gösterebiliyor. Ne yazıkki, evliliklerde parasal sürtüşmeler strese, tartışmalara hatta ayrılıklara neden olabiliyor.

Yapılan çalışmalar sonucunda çiftlerin yüzde 70’inin, en çok para konusunda tartıştıkları ortaya çıktı. Gereksiz yapılan süslü harcamalar, günlük eve yapılan harcamalar ve kredi kartı borçları bu tartışmaların en büyük başlıkları olmakta. Aynı zamanda, boşanan çiftlerin yüzde 56’sı ayrılmalarında, parasal sorunların da payı olduğunu söylüyor.

Bu istatistikler her ne kadar iç karartıcı gözükse de, paranın evliliğinizi yıkmasına göz yummak zorunda değilsiniz. Birlikteliğinizi mutlu bir şekilde devam ettirmek için mali durumunuzu doğru dengede tutabilmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Sadece bu 7 stratejiyi izlemeniz yeterli olacaktır.

1- Üçüncü bir şahıs ile görüşün

Eğer harcamalarınızı planlayamıyor, hatta bütçeniz hakkında konuşmakta dahi sıkıntılar yaşıyorsanız, bir uzmanla görüşmenizin zamanı gelmiştir. Üçüncü bir kişi ile konuşmak, para konularına duygularınızı katmadan bakmanızı sağlayacaktır. Böylece borç, emeklilik veya çocuklarınızın okul harcamaları gibi ciddi konularda daha mantıklı ve planlı olabileceksinizdir.

2- Bir fikir üzerinde uzlaşın

Para oldukça hassas bir konudur çünkü kendimizi yetersiz hissetme veya utanma gibi duyguları kolayca tetikleyebilir. Bu yüzden birçok çift ciddi bir sorunla karşılaşana kadar para konusunu konuşmaktan çekinir. Bu da sonrasında daha büyük bir karmaşıklığa ve öfkeye sebep olur. Bu tür karışıklıklardan kaçınmak için birbirinize karşı her zaman açık ve net olun. Ters düştüğünüz konular olduğundaysa birbirinizde kusurlar aramayın, bunun yerine farklılıkları belirleyin ve orta bir yol bulmaya çalışın. Aynı finansal fikir üzerinde uzlaşarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin.

3- Borçlarınızla birlikte başa çıkın

Her ne kadar inkar etmek istesenizde, evlendiğiniz zaman eşinizin finansal yüklerini de paylaşırsınız. Bu yüklerle beraber başa çıkmak oldukça önemlidir. Artık siz bir takımsınızdır ve borçların üstesinden beraber gelmek sizi birbirinize daha yakın hissettirecektir. Borçlarınızı düzenli ödeyebilmek için izlemeniz gereken yolu belirlemeli ve her ay bu durumu gözden geçirmelisiniz.

4- Her ay bütçenizi konuşmak için randevu düzenleyin

Sorunların patlak verdiği anda yapılan heyecanlı tartışmalar, hiçbir zaman sağlıklı olmamıştır. Bağırarak veya sinirlenerek bir çözüme ulaşamayacağınızı bilmelisiniz. Para konularını konuşmak için her ay özel bir zaman ayırın böylece bütün parasal endişelerinizi, genel bütçenizi ve harcamalarınızı tartışabilmek için bir ortam yaratın. Giderlerinizi ve yatırımlarınızı gözden geçirerek, bütçenizin kontrolünüzün altında olduğunu teyit edin. Ayrıca bu randevu sıkıcı olmak zorunda da değil. Daha önce gitmediğiniz bir restorana gidip birer içki ve en sevdiğiniz yemeği söyleyin. Finansal planlamanızı yaparken bu konuşmayı romantik ve eğlenceli bir hale getirin.

5- Harcama kuralları oluşturun

Önceden belirlediğin bir limitin dışına ne kadar çıkabileceğinizi kararlaştırın ve gözden geçirin. Bu kuralı bütçenize göre, birlikte ayarlayın. Büyük harcamalar yapacağınız zaman, herhangi bir sürpriz sorunla karşılaşmamak için önceden bu konuyu tartışın. Bu strateji, maddi kararlarda eşit söz hakkınız olduğu ve eşit sorumluluk aldığınızı gösterecektir. Ayrıca bu paylaşım sizi gereksiz harcamalardan da uzak tutacaktır.

6- Acil durumlar için bir birikim yapın

Başarılı birer kariyeriniz, rahat kazancınız olsa dahi, olağanüstü durumlar için hazırlıksızsanız, kendinizi maddi bir mücadele içerisinde bulabilirsiniz. İşsiz kalma, hastalık veya araba kazası gibi durumlar herkesi bir anda mahvedebilir, özellikle kenarda paranız yoksa. Bu yüzden sekiz-dokuz aylık harcamalarınızı karşılayabilecek ayrı bir birikim oluşturmak sizin için çok önemli olacaktır. Böylece bu süreci kolaylıkla atlatabilir, ailenizi koruyabilir ve maddi endişelerinizi çok daha aza indirgeyebilirsiniz.

7- Biraz da eğlenmeniz için para ayırın

Evet, finansal durumunuzu her zaman ciddiyetle ve tedbirle ele almalısınız ancak unutmayın ki hayat kısa ve eşinizle beraber eğlenceli vakitler de geçirmelisiniz. Bir kenara eğlence parası koymanız size özgürlük hissi verecek ve endişelerinizi ortadan kaldırarak istediğiniz gibi bu parayı harcamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu sizin aranızdaki bağı da güçlendirecektir. Dikkat etmeniz gereken tek şey beraber harcamanızdır!

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın