20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Vali Toprak , Yeşil Kuşağın Açılması Gerekiyor

Vali Toprak , Yeşil Kuşağın Açılması Gerekiyor

Vali Toprak ve Başkan Gürkan, Atatürk Kız Lisesi Yeni Hizmet Binası İnşaatında İncelemede Bulundu

BAŞKAN GÜRKAN, “ATATÜRK KIZ LİSESİ’Nİ KISA SÜREDE BİTİRECEĞİZ”

VALİ TOPRAK, “YEŞİL KUŞAĞIN AÇILMASI GEREKİYOR”

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Atatürk Kız Lisesi yeni hizmet binası inşaat alanında incelemelerde bulundu. Atatürk Kız Lisesi’nin 2017-2018 eğitim-öğretim yılına yetiştirilerek, eğitim-öğretime burada başlayacağı belirtildi.
 
Yeşil Kuşak Projesi kapsamı içinde yer alan ve proje kapsamında yıkılacak olan Atatürk Kız Lisesi için Selçuklu Mahallesi’nde 24 derslikli yeni bir okul binası yapılıyor.  İnşaat çalışmaları ikinci kat seviyesine çıkarken, okulun kapalı spor salonu kaba inşaatı tamamlanma noktasına geldi. Malatya Valisi Mustafa Toprak, beraberinde Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz,  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Yaşar Karataş, Abdulvahap Şerefhanlı, Nevzat Aslan, Zafer Kırçuval ve bazı belediye birim müdürleri ile birlikte Atatürk Kız Lisesi yeni hizmet binası inşaatında incelemede bulundu. İnceleme sonrası açıklamada bulunan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşil kuşak Projesi kapsamında yıkılacak olan Atatürk Kız Lisesi için Selçuklu Mahallesi’nde yeni bir okul binası inşaatı yapmaya devam ettiklerini belirterek, “Yeşil Kuşak çerçevesinde değerlendirilen Atatürk Kız Lisesi’nin Selçuklu Mahallemize taşınması noktasında sayın valimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yaptığımız protokol çerçevesinde okulun buraya taşınması protokole bağlanmıştır. Bakanlık onayımızda bu çerçevede onaylanmıştır. Biz Atatürk Kız Lisesi’nin ve spor salonunun ihalesini yaptık. 10 ay gibi bir zaman zarfında Atatürk Kız Lisesi ve Spor Salonu Temmuz ayında bitirilerek Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim edilecek. Yeşil Kuşak çerçevesinde şu andaki Kanal Boyu’ndaki Atatürk Kız Lisesi’nin yeri de park olarak Malatya halkının ve Battalgazi halkının hizmetine sunulmuş olacaktır. Ben inanıyorum ki belirlenen takvime hem belediyemiz, hem de ilgili müteahhit firma uyacaktır. Temmuz ayı sonu itibariyle de Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki Atatürk Kız Lisesi buraya taşınarak, oranın Yeşil Kuşak çerçevesinde değerlendirilmesi de Belediyemiz tarafından gerekli park ve yeşil alan çalışmaları başlatılacaktır. Ben bu Yeşil Kuşak Projesi’nin Malatya’mıza, halkımıza hayırlı uğurlu olmasını, aynı zamanda bu okulumuzun da öğrencilerimize güzel, sağlıklı bir eğitim öğretim sunmasını diliyorum” dedi.
 

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, Atatürk Kız Lisesi yeni hizmet binası inşaatının hızlı bir şekilde ilerlediğini belirterek, “Başkanımızın da ifade ettiği gibi Atatürk Kız Lisesi’nin inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. 24 derslikle güzel bir lise olacak. Atatürk Kız Meslek Lisesi’ni buraya açmış olacağız. Yanıda da modern bir spor salonu da gerçekleştirmiş olacağız. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. İlin önemli hedefleri var. Bu ilin hedeflerine kamu kurumları olarak bizlerde katkı sağlıyoruz. Belediyelerimizin önemli çalışmaları var. Biz de Valilik olarak ön ayak oluyoruz. Yol açıcı oluyoruz. Dolayısıyla ilk protokolümüzü Battalgazi Belediyemizle yaptık. Bugünde çalışmayı yerinde inceleme fırsatı bulduk. Hakikaten çalışmalar hızlı yürüyor. Spor salonumuz bitmek üzere. Okulumuzun da iki katı bitmiş. Dolayısıyla bizim Hürriyet Parkı olarak nitelendirdiğimiz Atatürk Kız Lisesi’ni buraya taşımız olacağız. Taşırken de oradaki hem spor salonunu, hem de okulu daha modern bir şekilde burada Battalgazi Belediyemiz tarafından anahtar teslimi yapılmış olacak. Buranın 2017-2018 eğitim öğretim dönemine kavuşturulması için çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bizde herhangi bir aksama olmaması için burada Başkanımızla, Milli Eğitim Müdürümüzle, Kaymakamımızla geldik ve buradaki çalışmaları inceliyoruz. Baktığımızda bu bölgede Selçuklu Mahallemizde daha önce yapılan Telekom İlkokulu, Ortaokulu ve Vakıfbank İlkokulu var. Hemen yakın bir zamanda FETÖ’nün okulu olarak bilinen ve devletin malı devlete döndü dediğimiz Zekeriya Bitmez Ortaokulu eğitime açılmış oldu. Atatürk Kız Lisesi’nin buraya açılması ile birlikte başkanımıza çok teşekkür ediyorum, yanı başında yine protokol kapsamında bize bir yer daha veriyor. Oraya da bir ortaokul yapmış olacağız. Dolayısıyla bölgenin okul ihtiyacını da kısa zaman içerisinde gerçekleştirmiş olacağız. O okulu da 2017 yılı yatırım programımıza alıp yapılması için gayretlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

 

“Yeşil Kuşağın açılması gerekiyor” diyen Vali Toprak, “Orada Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hemen karşısındaki ara noktada bulunan eski Mahkeme diye bilinen Askerlik Şubesi olan yeri de başkanımız sağ olsunlar aldılar. Orayı Kent Müzesi şeklinde yapıyorlar. Diğer tarafta yine Hürriyet Parkı çok güzel oldu. Okulun yanındaki yeri de futbol sahasına kadar açmakla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu protokolleri gerek Büyükşehir Belediyemiz ile gerekse Battalgazi Belediyemizle yapıyoruz. Burada Battalgazi Belediyemizle yaptığımız protokolün meyvesini vermesini görmek bizleri mutlu ediyor. Diğer tarafa gittiğimizde de Büyükşehir Belediyemizle Atatürk Müze Evi’nin yanındaki Anadolu Ticaret Lisesi’ni oradaki çok amaçlı salonla birlikte başka noktalarda yaparak orayı da meydana katkı yapmış olacağız. Hem Büyükşehir hem Battalgazi Belediyemiz ana eksende birbiriyle bütünleşerek yapmış olduğu bu projelere bizde katkı sağlamış oluyoruz. Orada bir proje daha var. Atatürk Kız Lisemizin köşesinde Endüstri Meslek Lisemiz var. Orada da önemli ölçekte dersliklerimiz var. Onu daha ziyade sanayiyle, iş dünyasıyla iç içe olacak şekilde bir noktaya planladık. Büyükşehir Belediyemizle de ön protokolünü yaptık. İnşallah orada gerçekleşirse Başkanımızın ifade ettiği gibi 200 dönüme yakın Yeşil Kuşak Projesi de açılmış olacak. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum. Battalgazi Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın