20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Doğanşehirde, Önemli Bir Eksiklik Giderildi

Doğanşehirde, Önemli Bir Eksiklik Giderildi

Büyükşehir Belediyesi, ilçelere önemli hizmetler gerçekleştiriyor
İLÇELERDEKİ İLK MEZBAHANE DOĞANŞEHİR’DE HİZMETE GİRDİ

Malatya’nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık sektörünün önemli eksiklerinden biri olan mezbahana sorununa Malatya Büyükşehir Belediyesi neşter vuruyor. Her ilçeye bir mezbahana projesinin ilki Doğanşehir’de tamamlanarak, hizmete girdi.

400 metrekarelik alan üzerine kurulan mezbahanede günlük 25 büyükbaş, 50 de küçükbaş hayvan standartlara uygun ortamda kesiliyor.  3 soğuk hava deposunun bulunduğu tesiste, kesimler veteriner hekim kontrolünde yapılıyor.

Başkan Çakır, incelemelerde bulundu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ve beraberindeki heyet ile birlikte hizmete giren mezbahanede incelemelerde bulunarak, tesis ile ilgili açıklamalar yaptılar.

Önemli bir eksiklik giderildi

Doğanşehir’in önemli bir eksiğinin giderildiğini belirten Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, “Büyükşehir Belediyemiz Doğanşehir’de çok önemli hizmetlere ve projelere imza atıyor. Yeni mezbahanemiz Doğanşehir ilçemizin acil ihtiyaç duyduğu bir tesisti. Bu tesis sadece Doğanşehir ilçe merkezine değil. Hayvancılığın önemli geçim kaynağı olduğu Sürgü, Erkenek, Polat, Kurucuova gibi uzak mahallelerimize de hizmet verecek. İlçemize uzun yıllar yetecek modern bir tesis yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

İnsan sağlığını doğrudan etkiliyor

dogansehir_mezbaha

Malatya’nın birçok ilçesinde mezbahanelerin standartlara uygun olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, mezbahanelerin hijyen kurallarına uygun bir halde olmasının insan sağlığını doğrudan etkilediğini söyledi. 

Malatya’nın kırsal bölgelerinde hayvancılığın çok yaygın olduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Hayvancılığın önemli olduğu Malatya’mızda mezbahanelerimiz yetersizdi. Biz de kısa vade planlamalar neticesinde ilçelerimize mezbahane projelerini hayata geçirdik. Bunlarından bir tanesini Doğanşehir ilçemizde yaptık. Çok modern ve standartlara uygun bir mezbahane. Kapasite olarak günde 25 büyükbaş, 50 tane de küçükbaş hayvanın kesimi yapılabiliyor. 3 soğuk hava deposu var. Son derece hijyenik bir ortama sahip. Darende’deki mezbahanemiz de hizmete girdi. Planladığımız 3 mezbahane daha var. Birkaç ilçemizdeki mezbahaneleri standartlara uygun hale getirmek için çeşitli tadilatlar yaptık” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın