21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya Film Festivalinin iptali FETÖ’ye bağlanmak isteniyor.

Malatya Film Festivalinin iptali FETÖ’ye bağlanmak isteniyor.

FİLM FESTİVALİNİN İPTALİNE TEPKİ GÖSTEREN AĞBABA;
“SİNEMASEVERLER CEZALANDIRILIYOR”
“ANADOLU’DAKİ VAHA KURUTULMAK İSTENİYOR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın tanıtımında çok önemli bir görev üstlenen, Malatya Film Festivalinin iptal edilmesini eleştirerek “FETÖ gerekçesiyle festival iptal ediliyor. Darbe başarılı olsaydı Malatya’da film festivali yapılmayacaktı. Şimdi de yapılmıyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil.” Dedi. Ağbaba, “Alınan karar, Anadolu’nun kendi kabuğuna çekilmiş bir kentinde , binlerce sinemaseveri cezalandırmaktan başka bir şey değildir.”ifadelerini kullandı.
Bu yıl 4-10 Kasım 2016 arasında gerçekleştirilmesi planlanan 7. Uluslararası Malatya Film Festivalinin iptal edildiği haberleri şaşkınlık yarattı.Film başvuruları 23 Eylül’de tamamlanan, onur ve emek ödüllerinin kimlere verileceği açıklanan festivalin kamuoyuna hiçbir gerekçe sunulmadan iptal edilmesine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’dan da tepki geldi
Ağbaba  yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;
Malatya’nın  kültür ve sanat anlamında en önemli organizasyonu olan Uluslararası Film Festivalinin, festivale 1 ay kala iptal edilmesini anlamak mümkün değil. Tüm hazırlıkları tamamlanan,yarışacak filmlerin belirlendiği, defalarca tanıtımı yapılan festivalin iptal edilmesi, Malatya açısından olumsuz algı yaratacaktır. Bir taraftan araba fuarı, yapı fuarı,yöresel ürünler fuarı  düzenlenirken, diğer taraftan film festivalini iptal eden bir kenti kimseye anlatamazsınız. Alınan karar, Anadolu’nun kendi kabuğuna çekilmiş bir kentinde , binlerce sinemaseveri cezalandırmaktan başka bir şey değildir.
Film Festivalinin iptali FETÖ’ye bağlanmak isteniyor. Tüm Malatyalılar gibi ben de bu bağlantının nasıl yapıldığını merak ediyorum. Hangi gerekçe,film festivalinin iptal edilme sebebi olur? Darbe girişiminin üzerinden 2,5 ay geçmiş, festivale 1 ay kalmış, FETÖ gerekçesiyle festival iptal ediliyor. Darbe başarılı olsaydı Malatya’da film festivali yapılmayacaktı. Şimdi de yapılmıyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil. Ayrıca, Malatya tanıtımı için büyük önem taşıyan böyle  büyük bir organizasyonun iptalini, festivalin basın sorumlusunun sosyal medya hesabından öğreniyoruz. Türkiye’nin sanat çevreleri festival iptalini konuşurken, Malatya’nın yetkililerinin sessiz kalması da düşündürücü bir durum.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen yıl festivalin ardından Malatya Valisi’ne gönderdiği mesajda “Festivaliniz yoluyla, farklı düşüncelere ,yaşam ve siyaset pratiklerine tahammül etme zorunluluğumuzu bize anımsatmış oluyorsunuz.Anadolu’nun gün geçtikçe fakirleşen kültürel ve sosyal hayatının ortasında bir vaha gibi ortaya çıkan Malatya Uluslararası Film Festivali’ni bu duygularla önemsiyorum.”ifadelerini kullanmıştı. Bugün geldiğimiz noktada, Anadolu’da ki bu vahanın kurutulmak istendiğini görüyoruz.
Malatya’nın, Türkiye ve Dünya’ya kültürel, sosyal ve sanatsal anlamda önemli bir tanıtım fırsatı geri çevrilmemelidir. İptal kararının bundan sonraki ulusal ve uluslar arası etkinliklere gölge düşüreceği unutulmamalı,karar tekrar gözden geçirilmeli,festival planlandığı şekilde gerçekleştirilmelidir.
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın