21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Uluslararası Kentsel Su ve Atık Su Yönetimi Sempozyumu Yapıldı

Uluslararası Kentsel Su ve Atık Su Yönetimi Sempozyumu Yapıldı

Vali Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi ve MASKİ tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Uluslararası Kentsel Su ve Atık Su Yönetimi Sempozyumu'na (UKSAY) katıldı.

İki gün sürecek olan sempozyumun açılışında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Vali Toprak’ın yanı sıra Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile ilçe belediye başkanları ile çevre illerden kalabalık bir davetli topluluğu da yer aldı..

MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Rektör Prof. Dr. Kızılay, Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve Milletvekili Çalık’tan sonra konuşma yapan Vali Toprak, Bakan Özhaseki ve diğer konuklara ilimize hoş geldiniz diyerek, Bakan Özhaseki’ye de Türkiye’nin tüm illerine olduğu gibi Malatya’ya da vermiş oldukları desteklerden dolayı şükranlarını sunup, teşekkür ederek sözlerine başladı.

Vali Toprak, “Sayın Cumhurbaşkanımız gibi sizlerde Belediyelerin temellerinden geldiniz,  belediyeciliğin tüm sistemleri ile birlikte belediyeciliğin gelişmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ve sizin önemli ve değerli katkılarınız oldu. Bu anlamda gerek örnek çalışmalarınız, gerekse tüm bu alandaki faaliyetlere bakanlığınız ile birlikte katkılarınız için şükranlarımı sunuyorum, Malatya’da da görüyorum ki o etkili güzellikleri kattınız, bu işlerin daha iyi yönetilmesi için destekleriniz devam ediyor, Malatya ili adına şükranlarımı sunuyorum.

Su konusunda şüphesiz ki sempozyuma katılan bilim insanlarımız katkı sağlayacak ve bunu önemli ölçüde bilimsel olarak tartışacaklardır. Şimdiden tüm akademisyen arkadaşlarımıza, üniversitelerden gelen arkadaşlarımıza, bürokrasiden, bakanlıklarımızdan gelen arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Suyun önemi hakikaten büyük, burada tartışılacak ölçüde önemli, gerek suyun niteliği, korunması sürdürebilirliği gerekse de bunun her türlü olumsuzluktan arınmış bir şekilde gelecek kuşaklara da hayat hakkı tanımak adına da iyi bir şekilde nakledilmesi de sempozyumumuzun ve çalışmamızın temel noktasını teşkil ediyor.  Bu anlamda bunun gibi Uluslar arası çalışmaların, Kentsel Su ve Atık Su Yönetimi noktasındaki çalışmalarında çok değerli olduğunu da biliyorum.”dedi.

Vali Toprak konuşmasının son bölümünde Büyükşehirlerdeki nüfus hareketleri ve coğrafi durumu da göz önünde bulundurularak gerek içme suyu, gerek atık su, gerek imar planları ve kentsel planlamalarının bütüncül bazda düzenlenmesi ve buna ilişkin kanunun çıkmış olmasının çok önemli olduğunu, daha önceleri ayrı ayrı yapılan bu çalışmaların bir araya getirilmesi ve çözüm noktasında belediyelerin de hummalı bir çalışma içerisine girdiklerini, Malatya Büyükşehir Belediyesinin de, MASKİ Genel Müdürlüğünün de, İlgili kurum ve kuruluşlarla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu yöndeki çalışmalara ve bundan sonrada yapılacak olan çalışmalara verecekleri destekler için teşekkür ederek, Sempozyumun hayırlı olmasını diledi.       

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın