18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Yaşlandığınızda ”keşke yapsaydım” demeyin!

Yaşlandığınızda ”keşke yapsaydım” demeyin!

Yaşlandığınızda yapmadığınız için pişman olacağınız çok şey olacak… İşte keşke dememek için yapmanız gerekenler…

İşte yaşlandığınızda yapmadığınız için pişman olacağınız 30 şey:

1- Şansınız varken seyahat etmemek: Yaşadığınız ve imkânınız olduğu sürece, seyahat edin. Emin olun ki yaşlandığınızda çok daha zor olacak.

2- Başka bir dil öğrenmemek: Yeni bir dil öğrenmemenin hiçbir bahanesi yok ve bunun için hiçbir zaman yaşlı olmayacaksınız. Okul hayatınız boyunca aldığınız dil derslerinden hiçbir şey hatırlamadığınızı fark ettiğinizde, kendinizi tekmelemek isteyeceksiniz.

3- Kötü ilişkilere evet demek: Kaçımızın başına geldi bu? Kötü bir ilişkiden çıkıp daha hızlı harekete geçmiş olmayı dilemeyen yoktur aramızda.

4- Yeterince güneş kremi kullanmamak: Kendinizi koruduğunuz sürece, kırışıklıklardan, lekelerden ve cilt kanserinden kaçınabilirsiniz. Yaşlanmayı geciktirici en iyi uygulama, kış mevsiminde dahi güneş kremi kullanmaktır.

5- Favori müzisyenlerinizi görme şansını kaçırmak: Bir dahaki konsere giderim. Hayır; müzisyenlerin, sanatçıların sizi es geçmelerine izin vermeyin. Görmek istediklerinizi gidin, görün.

6- Bir şeyler yapmaktan korkmak: Geçmişi düşündüğünüzde şu şekilde düşüneceksiniz: “Neyden korkuyordum ki?”

7- Fiziksel sağlığı öncelik haline getirmemek: Birçoğumuz, fiziğimizin dorukta olduğu yılları kanepe üzerinde geçiriyoruz. 40, 50, 60lı yaşlara geldiğinizde, kaçırdığınız şeylerin hayalini kuracaksınız.

8- Cinsiyet rollerine göre tanımlanmayı kabul etmek: “Bizim zamanımızda öyleydi.” Yaşlı bir insanın ağzından bu cümleyi duymak, berbattır.

9- Kötü bir işten çıkmamak: İçinde bulunduğunuz durumu düzeltmek için bir plan yapmazsanız, bir gün uyanıp 40 yılınızın bir cehennemde geçtiğini fark edebilirsiniz.

10- Okulda daha çok çalışmamak: Konu, yalnızca notlarınızın hayatınızı belirlemesi değil. Nihayetinde tüm günü öğrenerek geçirmenin ne kadar harika olduğunu fark edeceksiniz.

11- Ne kadar güzel olduğunuzu fark etmemek: Birçoğumuz gençliğimizi görünüşümüz yüzünden mutsuz olarak geçirdik; ancak gerçek şu ki en güzel olduğumuz zamanlar, o zamanlardı.

12- “Seni seviyorum” demeye korkmak: Birine onu sevdiğimizi söylediğimizde ne kaybederiz? Yaşlandığınızda aldığınız karşılığı değil, yalnızca hislerinizi dile getirmiş olmayı umursayacaksınız.

13- Ebeveynlerinizin tavsiyelerini dinlememek: Gençken duymak istemiyor olabilirsiniz; ancak sinir bozucu gerçek şu ki ebeveynlerinizin hayat hakkında söyledikleri, genelde doğru oluyor.

14- Gençliğinizi bencil olarak geçirmek: Emin olun ki bundan utanç duyacaksınız.

15- Başkalarının düşüncelerine fazla umursamak: Başka insanların düşüncelerinden korktuğunuz için hayatınızı neden sınırlandırasınız? 20 yıl sonra, umurunuzda bile olmayacak.

16- Başkalarının hayallerini, kendinizinkinden öncelikli görmek: Kendinizi asla unutmayın. Başka insanları desteklemek güzel bir şey; ancak bu, gölgeden asla çıkamayacağınız anlamına geliyorsa, hayır.

17- Yola devam etmede yeterince hızlı olmamak: Yaşlı insanlar, geçmişlerine bakarak kendilerini yerden kaldırmak için harcadıkları boş zamanların pişmanlığını yaşarlar.

18- Kin tutmak – özellikle de sevdiklerinize karşı: Öfkeyi tekrar ve tekrar yaşamanın ne anlamı var ki?

19- Kendinizi savunmamak: Yaşlı insanlar, kimsenin savunmasına ihtiyaç duymazlar. Siz de öyle yapmalısınız.

20- Yeterince gönüllü aktiviteye katılmamak: Dünyayı daha iyi bir yer yapmak adına çaba göstermemiş olmak, hayatının sonuna yaklaşan bir kişi için büyük üzüntü kaynağıdır.

21- Dişlerinizi ihmal etmek: Daha ne söylenebilir ki? Fırçalayın. Diş ipi kullanın. Düzenli kontrollere gidin. Takma dişlerle kıyaslandığında, bunlar çok basit şeyler.

22- Büyükanne-babanıza soru sorma fırsatını kaçırmak: Onları hala görüyorsanız eğer, şükran duyun. Nereden geldiğiniz konusunda merak ettiğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz kişiler onlar; sorduğunuz sürece tabi.

23- Çok fazla çalışmak: Hiç kimse ölüm döşeğinde geçmişi düşünüp keşke ofiste daha fazla vakit geçirseydim demez; ailelerine, arkadaşlarına ve hobilerine daha fazla vakit ayırmış olmayı diler.

24- En az bir harika yemeği pişirmeyi öğrenmemek: Yemeği çıkardığınızda hayattan geri ne kalır ki? Ağız sulandıran bir yemeği pişirmeyi bilmek, tüm o akşam yemeklerini ve kutlamaları çok daha özel yapacak.

25- Anın tadını çıkarmak için yeterince durmamak: Mesela durun ve bolca fotoğraf çekin. Anın tadını çıkarın, şükran duyun. Gençler çok hızlı yaşıyor; ama her şeyi almak için biraz durmak, iyi bir şey.

26- Başladığınız şeyi bitirmemek: “Hemşire olma hayallerim vardı. Derslere de yazıldım; ama sonra…” İşte başladığınız işi bitirmemek bu.

27- En az bir parti numarasında ustalaşmamak: Hayatınız boyunca yüzlerce, belki de binlerce partiye katılacaksınız. Hepsinin neşe kaynağı olmak, iyi olmaz mıydı?

28- Kültürel beklentilerle tanımlanmayı kabul etmek: İnsanların size “Böyle davranmamalıyız.” demelerine izin vermeyin. Kültürel beklentilerle tanımlanmaya karşı çıkın.

29- Arkadaşlıkların doğal akışlarını sürdürmelerini reddetmek: İnsanlar ayrı düşebilirler. İşerin değiştiğini kabullenmektense eskiyi bırakmamakta ısrarcı olmak, daimi bir gerginliğin ve üzüntünün kaynağı olabilir.

30- Oyun oynamamak: Çocuklarınızla yeterince oyun oynamamak.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın